Finisz na wagę brązu

Mateusz Świętek i Fabian Barański zdobyli brązowe medale wioślarskich mistrzostw świata do lat 23, które odbyły się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Ten pierwszy reprezentuje barwy klubu KW 04 Poznań, ale na co dzień mieszka w Suchym Lesie. Nasza dwójka podwójna przez długi czas płynęła na czwartej pozycji, ale na ostatnich metrach niesamowitym finiszem zdołała sięgnąć po brązowy medal. Wygrali Grecy przed Holendrami. To jedyny medal wywalczony w tych zawodach przez biało-czerwonych.

– Nie mieliśmy żadnego skomplikowanego planu na wyścig. Chcieliśmy chwycić się czołówki i dać z siebie wszystko przed metą. 400 metrów przed linią usłyszeliśmy naszych kibiców i wtedy już odpaliliśmy – powiedział Mateusz Świętek. W Poznaniu o medale walczyła również jego siostra Magdalena Świętek, która wspólnie z Klaudią Pankratiew w dwójce podwójnej wagi lekkiej zajęła ostatnie miejsce w finale B.

W mistrzostwach świata, które przez kilka dni odbywały się stolicy Wielkopolski, i które wsparł m.in. powiat poznański, udział wzięło ponad 900 zawodników z 55 krajów. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Amerykanie przed Włochami i Wielką Brytanią. O prestiżu zawodów najlepiej świadczy fakt, że Malta odwiedził m.in. Steve Redgrave, były znakomity brytyjski wioślarz, pięciokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich.

Magdalena i Mateusz Świętek są bliźniakami i mieszkają w Suchym Lesie. Osiem lat temu postawili na wioślarstwo. – To nie jest prosty sport, ale pozwala nam się realizować – mówili w rozmowie, która znalazła się w Prasowej17, dodatku “Głosu Wielkopolskiego”. Można ją przeczytać TUTAJ

Zdjęcia: Łukasz Gdak (Głos Wielkopolski)

Opublikowano: 29 lipca 2018