100 rocznica powstania
Godnie uczcić rocznicę
W tym roku przypada 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego w pełni zwycięskiego zrywu narodowego. – Powstanie było symbolem wielkopolskiego patriotyzmu i godnie je uczcimy – zapewnia starosta poznański Jan Grabkowski.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, co zbiegło się z wizytą Ignacego Jana Paderewskiego. To właśnie on, dzień wcześniej, wygłosił słynne przemówienie do licznie zgromadzonych rodaków przed hotelem Bazar. – I to właśnie tam, w tym hotelu zorganizujemy debatę powstańczą pod nazwą „O Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania”. Miejsce będzie symboliczne, a debata wyjątkowa, ponieważ wezmą w niej udział profesorowie Janusz Karwat, Waldemar Łazuga, Andrzej Chwalba oraz Tomasz Nałęcz. Ich dyskusji przysłuchiwać się będzie ponad stu zaproszonych gości. Całość wzbogaci odpowiednia oprawa historyczna – mówi Jan Grabkowski.
Debatę zaplanowano na 3 października. Dwa dni później w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbędzie się finał konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim dla uczniów szkół ponadpodstawowych. – Chcemy przypomnieć i uświadomić młodemu pokoleniu, jak niezwykłym wydarzeniem było powstanie. To przecież dzięki niemu Wielkopolska została włączona w granice Państwa Polskiego. Taki konkurs jest też doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć o znanych postaciach związanych z tym zrywem i oddać im należny hołd – dodaje starosta poznański.
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest powiat poznański, będą mieli także okazję zwiedzić Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. – Wycieczki organizować będziemy od września aż do grudnia. Przewidujemy, że muzeum odwiedzi blisko trzy tysiące uczniów – mówi Jan Grabkowski, który jest w Komitecie Honorowym obchodów 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wraz ze starostą poznańskim są w nim jeszcze prof. Janusz Karwat, prof. Waldemar Łazuga, przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu Piotr Burdajewicz, a także wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu: Małgorzata Halber i Krzysztof Robaszyński.
– Powstanie Wielkopolskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego regionu. Wielkopolanie kroczyli do niepodległości dwoma drogami: pracy organicznej i działań militarnych. Umiejętnie połączyli zdolności żołnierskie wyniesione z wojny z dobrym gospodarowaniem, zmysłem organizacyjnym i zdyscyplinowaniem. Zwycięskie powstanie wpłynęło na kształt polskiej granicy zachodniej, a wraz z działaniami dyplomatycznymi także na powrót do Polski miejscowości, których nie zdołali oswobodzić powstańcy, m.in. Bydgoszczy, Kępna, Leszna i Rawicza. Dlatego właśnie należy pamiętać i przypominać o tym wspaniałym zwycięstwie – mówi prof. Janusz Karwat.
Debata, konkurs i wycieczki do Muzeum w Lusowie to tylko część obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w powiecie poznańskim. O tym wydarzeniu przypominają także liczne wydawnictwa, materiały promocyjne, flagi, banery czy też billboardy opatrzone symbolami powstańczymi. Można je zobaczyć m.in. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Planujemy również uroczystą Sesję Rady Powiatu w Poznaniu w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Na bieżąco współpracujemy też z organizacjami i instytucjami, które same realizują przedsięwzięcia upamiętniające powstanie. Chcemy w ten sposób godnie uczcić okrągłą rocznicę tego wielkiego wydarzenia – kończy Jan Grabkowski.
Starosta poznański Jan Grabkowski na tle banerów przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu