MenuMenu główne
Powiat Poznański



Gra w Perły Powiatu

Oto nasza propozycja na wspólne, rodzinne spędzenie wolnego czasu – rozgrywka w grę planszową! Jest to wyjątkowa gra dzięki której lepiej można poznać powiat poznański. Grę z elementami strategii i poszukiwaniem optymalnych rozwiązań. Zadaniem graczy jest odnalezienie i odwiedzenie wymienionych na planszy Pereł Powiatu Poznańskiego. Można zrobić to w dowolnej kolejności i dowolną trasą. Wyścig odbywa się Szlakiem Pierścienia dookoła Poznania (na planszy pola zielone) lub skrótami i innymi ścieżkami (na planszy pola niebieskie). Nie brakuje także pól specjalnych. Wygrywa ten, kto odwiedzi wszystkie Perły jako pierwszy.

Przed przystąpieniem do gry, należy wydrukować oraz skleić cztery elementy planszy (do wydrukowania poniżej). Potrzebna będzie także standardowa kostka do gry oraz pionki, po jednej sztuce dla każdego z graczy. Wyniki rozgrywki możemy zapisywać w tabeli (do wydrukowania poniżej) lub zbierać w postaci kart – należy przygotować po jednym zestawie kart z Perłami Powiatu Poznańskiego dla każdego z graczy (do wydrukowania poniżej).

Instrukcja gry.

Elementy planszy – górna, prawa

Elementy planszy – górna, lewa

Elementy planszy – dolna, prawa

Elementy planszy – dolna, lewa

Pełna plansza – wzór.

Zestaw kart „Perły Powiatu Poznańskiego” dla dwóch graczy lub tabela do zapisywania wyników.

W Mikołajki gra ukazała się w Gazecie Wyborczej. Dla posiadaczy gazetowej wersji gry przydatne mogą być także karty z Perłami Powiatu Poznańskiego (do wydrukowania).

Serdecznie zapraszamy do zabawy.

 

Perły Powiatu Poznańskiego to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. Zamek w Kórniku to ekstraklasa skarbów architektury, zabytek klasy „0”, zaliczany do najciekawszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce. Magnolie kórnickie w arboretum kórnickim w okresie kwitnienia zachwycają miłośników pięknych roślin oraz stanowią wspaniałą inspirację dla amatorów fotografii.

Pałac w Rogalinie (Zespół Pałacowo – Parkowy w Rogalinie) należy do najwspanialszych rezydencji w Wielkopolsce. Obecnie, po zakończeniu remontu, główny korpus pałacu odzyskał dawny blask i został zrekonstruowany do wyglądu z roku 1938. Spacerując po rozległym, prawie 37 ha parku, zobaczyć można potężne kilkusetletnie dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”, oraz wiele innych, które stanowią największe skupisko starych dębów (dęby rogalińskie).

W Wielkopolskim Parku Narodowym warto udać się nad najgłębsze jezioro Parku – Jezioro Góreckie. To właśnie na nim znajduje się wyspa z ruinami zamku. Wędrując po Parku spotkać możemy ogromne głazy narzutowe, największy z nich to Głaz Leśników i objęty jest ochroną jako pomnik przyrody.

Odwiedzając Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie znajdziemy się w dawnym parku dworskim i gospodarstwie folwarcznym z zabytkowymi budynkami gospodarczymi z połowy XIX wieku. Muzeum Rolnictwa warto także odwiedzić podczas różnorodnych imprez tematycznych. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie przedstawia historię łowiectwa – od początków bardzo odległych, odtworzonych na podstawie wykopalisk, aż do XX wieku. Przywiezione z licznych podróży rodziny Fiedlerów eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji gromadzi Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Dużą atrakcję stanowią także repliki. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przenosi nas w dramatyczne czasy okupacji. Stała ekspozycja muzeum prezentuje historię obozów pracy stworzonych na terenie Wielkopolski dla ludności pochodzenia żydowskiego.

Z myślą o dzieciach niewidomych i słabo widzących uczących się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach powstał, wielokrotnie nagradzany, Park Orientacji Przestrzennej. Służy do nauki samodzielnego poruszania się w przestrzeni dostępnej ludziom widzącym.

We wsi Węglewo, na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka, znajduje się drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVII wieku, będący sanktuarium maryjnym. Wieża widokowa na Dziewiczej Górze stanowi atrakcję dla turystów, którzy po pokonaniu 172 schodów mogą podziwiać panoramę gminy Czerwonak i nieodległego Poznania oraz lasów i wzniesień Puszczy Zielonka.

A … w poszukiwaniu wiosny, by obejrzeć utkany z białych kwiatków dywan – śnieżyc koniecznie zapraszamy do rezerwatu Śnieżycowy Jar w Starczanowie.

Zachęcamy także do poznania powiatu poznańskiego na sportowo, turystycznie i rekreacyjnie – z Przewodnikiem po powiecie poznańskim.

Spot promujący perły powiatu poznańskiego

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 1 lutego 2017

Zaktualizowano:
1 marca 2017