MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Hokej jest najważniejszy

Marta Czujewicz

– Gra w reprezentacji Polski jest czymś wyjątkowym – mówi Marta Czujewicz. Hokeistka na trawie UKS SP5 Swarek Swarzędz za swoje wybitne osiągnięcia w 2019 roku otrzymała sportową nagrodę powiatu poznańskiego w kategorii junior młodszy.

Hokej na trawie nie jest zbyt popularną dyscypliną sportu w naszym kraju. Jak zatem trafiłaś do Swarka Swarzędz?
Na pierwszy trening zaprowadziła mnie kuzynka. I od razu wiedziałam, że to jest to, co chcę robić. Wszystko mi się podobało i regularnie zaczęłam przychodzić na zajęcia. To było, z tego co pamiętam, w 2014 roku.

Co jest zatem tak interesującego w tym sporcie, że od razu przypadł Ci do gustu?
Może właśnie to, że nie jest tak popularny, choć nie zapominajmy, że hokej na trawie, jest w programie igrzysk olimpijskich. Dla mnie, jak zaczęłam trenować wszystko było nowe… Początkowo grałam i trenowałam z chłopakami. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, bo do pewnego wieku jest to normalne. Rok później powstała już w klubie drużyna dziewczyn, ale ja nadal ćwiczyłam z kolegami. I muszę przyznać, że to mi bardzo pomogło. To, jak w tej chwili gram, to w dużej mierze zasługa właśnie tych wspólnych treningów z chłopakami.

A grasz naprawdę dobrze, o czym może świadczyć powołanie do reprezentacji Polski, z którą w ubiegłym roku zdobyłaś złoty medal mistrzostw Europy do lat 16. Występy z orzełkiem na pierwsi są dla Ciebie ważne?
To coś wyjątkowego. Przed pierwszym meczem w kadrze byłam bardzo zdenerwowana. I tak jest zresztą do dzisiaj. Zawsze jest trema i lekki stres. Tamte mistrzostwa odbyły się w Wałczu, a my w finale pokonałyśmy Szwajcarki. To było niesamowite uczucie.

A jak wyglądają Twoje plany reprezentacyjne na ten sezon?
W tym roku miałyśmy zagrać na mistrzostwach Europy do lat 18. Z powodu pandemii koronawirusa ta impreza została jednak przełożona na 2021 rok. Oficjalnych meczów raczej grać więc nie będziemy. Z tego co jednak wiem ma się odbyć zgrupowanie kadry.

Marta Czujewicz

A jak wygląda sytuacja w przypadku rozgrywek klubowych?
Jeszcze przed zamknięciem wszystkich rozgrywek zdążyłyśmy zagrać w finałach halowych mistrzostw Polski. W juniorkach młodszych wywalczyłyśmy złoty medal, a w juniorkach srebrny. A plany? Rozgrywki jako takie zostały wstrzymane, ale w pierwszym tygodniu września w Brzezinach ma się odbyć Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

Z tego co wiem, zajęcia w Swarku odbywają się już normalnie…
Początkowo trenowałyśmy po sześć osób, ale teraz wszystko jest już tak jak dawniej. Zajęcia odbywają się na naszym boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Swarzędzu.

Swarek wydaje się być bardzo ciepłym i rodzinnym klubem. Potwierdzasz to?
Jak najbardziej. Wszyscy w klubie świetnie się czujemy i śmiało można powiedzieć, że stanowimy „zgraną paczkę”.

Kto jest Twoim trenerem?
Oriana Bratkowska i to od samego początku.

A na jakiej pozycji grasz?
Na rozegraniu, w środku boiska. Jestem odpowiedzialna zarówno za poczynania ofensywne jak i defensywne swojego zespołu.

Co robisz poza sportem?
Jestem uczennicą poznańskiego Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Tam również trenuję hokej na trawie, do tego mamy siłownię oraz zajęcia na basenie. Co robię w wolnym czasie? Nie mam jednego hobby, któremu bym poświęcała zbyt dużo czasu. Prawdę mówiąc, obecnie bez reszty pochłania mnie hokej na trawie.

Rozumiem zatem, że to właśnie z tym sportem wiążesz swoją przyszłość?
W tym momencie trudno jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele jednak wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Wszystko idzie w tym kierunku.

W Swarzędzu nie ma jednak zespołu seniorek…
…ale mocno wierzę, że wkrótce taki powstanie, i że dalej będziemy zdobywać medale mistrzostw Polski.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Marta CzujewiczFot. 2x Swarek Swarzędz Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 czerwca 2020