MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



100 rocznica powstania

Hołd oraz pamięć…

Debata o powstaniu

– Powstanie Wielkopolskie było wyjątkowym wydarzeniem w naszej historii. To przecież dzięki niemu Wielkopolska została włączona w granice państwa polskiego – mówi starosta poznański, Jan Grabkowski.

Przed nami główne uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jak będziemy świętować w powiecie poznańskim?
Radośnie i godnie. My o tej rocznicy mówimy zresztą już od wielu miesięcy. Mówimy i działamy. Jeszcze w ubiegłym roku powołałem komitety honorowy oraz organizacyjny do spraw obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Poszły za tym konkretne inicjatywy. Takie jak choćby wycieczki młodzieży ze szkół prowadzonych przez powiat poznański do Muzeum w Lusowie. To, co się wydarzyło przed stu laty miało ogromne znaczenie dla losów naszego kraju, a nam bardzo zależy na tym, aby młodzież znała własną historię. Nie wszystkiego możemy dowiedzieć z książek, a w Lusowie historii można „dotknąć”.

Ważnym wydarzeniem była także debata w hotelu Bazar…
…tym samym, w którym przed stu laty przemawiał do mieszkańców Poznania Ignacy Jan Paderewski. Debata nosiła nazwę „O Powstaniu Wielkopolskim z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania”. Na moje zaproszenie wzięli w niej udział prof. Janusz Karwat, prof. Andrzej Chwalba, prof. Waldemar Łazuga oraz prof. Tomasz Nałęcz. To były wyjątkowe dwie godziny. Przyznam się, że nie uczestniczyłem jeszcze w tego typu spotkaniu, w trakcie któego nikt by nie wyszedł. A tak właśnie było w hotelu Bazar. To najlepiej świadczy o poziomie dyskusji. Nie można też zapomnieć o oprawie jaka towarzyszyła debacie.

W jaki jeszcze sposób powiat poznański starał się uczcić rocznicę?
Objęliśmy patronatem liczne wydawnictwa i publikacje. Jedna z nich ukazała się jako dodatek do „Tygodnika Powszechnego”. Powstaniu w dużej mierze jest poświęcony tegoroczny numer „Kroniki Powiatu Poznańskiego”. Do tego dochodzą liczne materiały promocyjne, flagi, banery czy billboardy opatrzone symbolami powstańczymi. Można je zobaczyć np. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Zorganizowaliśmy także interaktywny konkurs wiedzy o powstaniu dla młodzieży.

Na czym on polegał?
Był on pod wieloma względami wyjątkowy, ponieważ uczniowie odpowiedzi udzielali na tabletach, a na tablicy wyników na bieżąco mogli śledzić aktualną klasyfikację. Zorganizowaliśmy go po to, aby przypomnieć i uświadomić młodemu pokoleniu, jak niezwykłym wydarzeniem było powstanie. Bo, jak sam mówiłem podczas tego konkursu, „ci, którzy nie pamiętają o historii, za nic mają też przyszłość”. Okazuje się jednak, że młodzi ludzie nie uciekają od historii. Byłem zbudowany ich wiedzą i wiadomościami. A pytania wcale do łatwych nie należały.

Kto okazał się najlepszy w tej nietypowej rywalizacji?
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Żartem można dodać, że nie mogło być inaczej, skoro ta placówka nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Tam też zresztą odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu w Poznaniu. Była ona w całości poświęcona upamiętnieniu setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Co jeszcze nas czeka?
W najbliższych dniach praktycznie w każdej gminie powiatu poznańskiego odbędą się okolicznościowe uroczystości. Nasz komitet organizacyjny nadal działa i ma jeszcze kilka ciekawych pomysłów. Powstanie było symbolem wielkopolskiego patriotyzmu i tym, którzy nim uczestniczyli należny jest hołd oraz pamięć.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 grudnia 2018