Jan Grabkowski ponownie starostą

inauguracyjna sesja rady powiatu w poznaniu

Jan Grabkowski ponownie został wybrany na stanowisko starosty poznańskiego. Kolejną kadencję w fotelu wicestarosty zasiądzie także Tomasz Łubiński. W Zarządzie Powiatu pojawiły się natomiast dwie nowe osoby: Elżbieta Nawrocka i Paweł Jazy, którzy zostali również powiatowymi radnymi. Na 29-osobowy skład aż 16 to debiutanci. Pierwsza sesja nowej kadencji odbyła się 7 maja. Radni złożyli ślubowanie. Nastąpił też wybór władz powiatu i prezydium Rady Powiatu.

­­­– Wszystkim radnym, nie tylko grupie koalicyjnej, obiecuję wsłuchiwanie się w ich głosy. Będę analizował, co możemy wspólnie zrobić, bo będziemy rozwiązywać problemy naszych mieszkańców. Chciałbym, by ta kadencja była dużo lepsza, byśmy umieli ze sobą rozmawiać, a w radzie panował spokój i przeważały merytoryczne rozwiązania – mówił po wyborze Jan Grabkowski, starosta poznański. – Nie we wszystkim się zgadzamy, bo taka jest istota demokracji. Jednak nie każda debata musi być agresywna i pełna sporów. Proponuję konkretną rozmowę i analizowanie tego, co druga strona nam proponuje. W polityce i w świecie jest dosyć zgiełku. My chcemy prowadzić powiat stabilnie i dać społeczności lokalnej jasny przekaz co chcemy zrobić. Będziemy kontynuować wszystko to, co jest najbliższe naszym mieszkańcom. – dodał.

Zarząd Powiatu uzupełniony został przez dwoje nowych członków. Elżbieta Nawrocka to doświadczona pedagog, która od 17 lat pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu. Z wykształcenia nauczycielka historii. Od 2018 roku radna powiatu poznańskiego, członek Komisji Oświaty i Wychowania. Z kolei Paweł Jazy od ponad 10 lat bierze bardzo aktywny udział w życiu samorządowym naszego regionu. W latach 2014-2021 jako radny gminy Dopiewo był przewodniczącym Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, a także przewodniczącym Komisji Statutowej. W 2021 został zastępcą wójta gminy Dopiewo, gdzie zajmował się oświatą, mieniem komunalnym, ochroną środowiska, inwestycjami oraz pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych.

Nadal w fotelu przewodniczącego Rady Powiatu zobaczymy Piotra Burdajewicza, dla którego będzie to piąta kadencja na tym stanowisku. Wybrano go jednogłośnie. – Jestem tym faktem zaskoczony i zaszczycony. Myślę, że to efekt mojej pracy z poprzednich lat. Doświadczenie jest niezwykle ważne w pracy samorządowej, bo pozwala między innymi uniknąć różnego typu niezręczności, a także odpowiednio, a przede wszystkim efektywnie zaplanować pracę. A moim zadaniem jest właśnie organizacja pracy  – stwierdził przewodniczący Rady Powiatu. Jego zastępcami zostali: Marek Gola, który w minionej kadencji był wiceprzewodniczącym Prezydium Sejmiku Wielkopolskiego oraz Mirosław Wieloch, dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu. Nową kadencję rady Powiatu w Poznaniu tworzy piętnastu samorządowców z Koalicji Obywatelskiej, sześciu radnych jest z stowarzyszenia Ok Samorząd, jedna radna z Trzeciej Drogi, a siedmiu – z PiS-u.

Skład Rady Powiatu w Poznaniu VII kadencji (2024-2029)

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Opublikowano: 7 maja 2024