MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Jazz i Bałtroczyk

Dwa koncerty jazzowe oraz spotkanie z Piotrem Bałtroczykiem – to nasze propozycje kulturalne na najbliższe dni. Ten ostatni wystąpi już w piątek, 3 listopada o godz. 19.00 w Centrum Kultury w Suchym Lesie i zaprezentuje program pt. “Mężczyzna z kijowym peselem”. Piotr Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna niebanalnie od: „Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją. A Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny”. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla samego Piotra Bałtroczyka. Inwigilowany przez dziennikarkę przyznał się kiedyś, że ma głowie jakieś siedem godzin monologu i nieustanną zagadką jest dla niego, co wybierze z tajemnych szufladek umysłu Bałtroczyk Estradowy. Bilety: 50/40 zł (normalny/ulgowy) do nabycia w sekretariacie CKiBP w godz. 9.00-17.00 oraz na www.bilety24.pl

Dzień później, 4 listopada Ośrodek Kultury w Luboniu oraz Fundacja Akademii Muzyki dawnej zapraszają na Zaduszki Jazzowe. Będzie to wyjątkowy koncert zespołu jazzowego “Just Friends”, który w kameralnej atmosferze zwieńczy czas zadumy przypadający na pierwsze dni listopada… Podczas Zaduszek Jazzowych usłyszeć będzie można wyjątkowe kompozycje rozpisane na skrzypce, fortepian, saksofony, gitarę basową oraz perkusje. Wstęp jest bezpłatny. Szczegóły na plakacie.

Z kolei w niedzielę, 5 listopada o godz. 18.00 w swarzędzkiej sali koncertowej w Zalasewie wystąpi żywa legenda polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, muzykiem, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, dziennikarzem i krytykiem muzycznym. W tym roku Ptaszyn obchodził 81. urodziny i 64. rocznicę działalności artystycznej. Na jego autorskiej audycji zatytułowanej „Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce” wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu.

W 1956 roku, grając na saksofonie barytonowym i klarnecie, rozpoczął współpracę z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Dwa lata później, jako pierwszy polski jazzman, został wybrany przez amerykańskiego promotora jazzu George’a Weina do międzynarodowej orkiestry, która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera. Uznawany jest również za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Poza tym komponował również muzykę filmową („Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak bardziej współczesnych osiągnięć.

Zespół zawsze stara się grać dynamicznie, chociaż liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów, co powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Kwartet występuje w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas i Marcin Jahr – perkusja. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005) oraz „Supercalifragilistic” (2007). Bilety w cenie 45 zł są do nabycia w Ośrodku Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14 – wjazd od ul. Jesionowej) oraz na portalu www.kupbilecik.pl.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 listopada 2017