MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< lis 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Edukacja

Jedynka i Politechnika razem

umowa o współpracy zs w swarzędzu i politechniki pozańskiej

W Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu podpisano umowę o ścisłej współpracy między placówką prowadzoną przez powiat poznański oraz Politechniką Poznańską w zakresie prowadzonej przez siebie działalności dydaktycznej.

– To dopełnienie tego wszystkiego, co w tej szkole zrobiliśmy przez ostatnie lata – podkreślał starosta poznański Jan Grabkowski. – A zrobiliśmy naprawdę wiele, rozbudowując ją czy też systematycznie wyposażając w najwyższej jakości sprzęt. Lata temu zdecydowaliśmy też by skupić się na nauczaniu zawodowym, a także by systematycznie pozyskiwać do współpracy firmy, w których nasi uczniowie mogliby podnosić swoje kwalifikacje i gdzie zapoznają się z produkcją. Teraz pozyskujemy partnera merytorycznego. To bezcenna wartość, bo dzięki temu młodzież będzie mogła brać udział w warsztatach i zapoznawać się ze sposobem myślenia pracowników naukowych. Dla naszych uczniów to doskonała okazja na dalszy rozwój i zdobycie odpowiedniego wykształcenia – dodał.

Co Politechnika Poznańska zaoferuje uczniom placówki ze Swarzędza? – Będziemy otwierać dla nich swoje laboratoria, a także dedykować odpowiednie wykłady oraz projekty. Tym najzdolniejszym umożliwimy udział w kołach naukowych, a także badaniach pod okiem naszych naukowców – zdradził rektor uczelni, prof. Teofil Jesionowski, który był pod wrażeniem bazy jaką dysponuje szkoła prowadzona przez powiat poznański. – Jest ona bardzo nowoczesna. Placówka ma bardzo dobrze wyposażone laboratoria, w niektórych elementach nie są one gorsze od tych, którymi dysponujemy na uczelni. Wysoki poziom prezentują też nauczyciele. Widać w nich pasję, a to wyjątkowo istotne, ponieważ dzięki temu zachęcają młodzież do pogłębiania wiedzy – dodał.

Rektor zwrócił również uwagę na to, że szkoła w Swarzędzu, jak i poznańska uczelnia mają zbieżne kierunki. To automatyka, robotyka, mechatronika, czy choćby informatyka. – Dla naszej szkoły to przełomowy dzień. Jesteśmy znani z tego, że mamy dobre relacje z zakładami pracy, ale zależało nam też na tym, abyśmy byli utożsamiani jako szkoła związana z wyższą uczelnią, w tym przypadku Politechniką. Dzięki temu nasi uczniowie pozyskają umiejętności nie tylko praktyczne, ale też teoretyczne i będą doskonale przygotowani do dalszej nauki. Liczę, że wielu z nich zasili poznańską uczelnię, a później bez problemu odnajdzie się na rynku pracy – stwierdził dyrektor Jedynki Przemysław Jankiewicz, który wraz z rektorem Teofilem Jesionowskim i starostą Janem Grabkowskim podpisał umowę o współpracy.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 listopada 2022