MenuMenu główne
Powiat Poznański



Dookoła powiatowego świata

Jesienne parkowanie

Park w Jankowicach 4 (Fot. Tomasz Koryl)

Złota polska jesień niewątpliwie sprzyja… parkowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie, o ile tylko podejdziemy do sprawy z przymrużeniem oka i zamiast do samochodu słowo to odniesiemy do spędzania wolnego czasu w parkach, arboretach i ogrodach. W powiecie poznańskim parków nie brakuje. Zagospodarowane przestrzenie zielone mają różną metrykę, ale łączy je jedno: są popularnym miejscem spacerów i relaksu w pięknych okolicznościach przyrody.

Rezydencje
Dwie najsłynniejsze rezydencje magnackie w powiecie poznańskim to nie tylko reprezentacyjne budynki, ale i otaczające je założenia parkowe. Odwiedzając posiadłość Raczyńskich w Rogalinie możemy zafundować sobie praktyczną lekcję na temat różnic między regularnie skomponowanym, uporządkowanym ogrodem w stylu francuskim, a nieco nieokiełznanym parkiem angielskim. Wizytówką rogalińskiego parku są niewątpliwie sędziwe dęby Lech, Czech i Rus (ten ostatni to 800-letni staruszek, najstarszy dąb w Polsce).

Chlubą pobliskiego Kórnika jest natomiast najstarsze arboretum w Polsce, którego bogata kolekcja liczy około 3500 gatunków i odmian. Wśród nich na uwagę zasługuje najstarszy w kraju okaz cypryśnika błotnego, być może zasadzony przez samego Tytusa Działyńskiego. Podczas jesiennej wizyty w Kórniku przy odrobinie szczęścia można trafić na opadłe liście rosnącego tam grujecznika japońskiego pachnące… piernikami! Od niedawna zwiedzanie arboretum urozmaica nowa ścieżka Z historii parku…, poświęcona dziejom ogrodu. Ścieżka na obszarze bagiennym rzeki Trojanki oraz ścieżka Owadogród to z kolei propozycje Arboretum Leśnego w Zielonce. Obiekt słynie z kolekcji drzew i krzewów owocowych tradycyjnych odmian, a jesienią pięknie kwitną tam wrzosy i wrzośce.

Park pałacowy w Rogalinie 07 (Fot. Sylwia Korczak)Park pałacowy w Rogalinie (fot. Sylwia Korczak)

Paszport do parków
Posiadacze Paszportu Podróżników dookoła Poznania kolekcjonując pieczątki mają szansę odwiedzić kilka ciekawych parków. Oprócz Rogalina i Kórnika będzie to park Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie. Jego ciekawostki (na przykład zaskakujące drzewo z oczkiem!) najlepiej poznać korzystając z tamtejszej gry terenowej. W parku w Chludowie koniecznie trzeba zobaczyć staw i ciekawą grotę. Puszczykowo słynie z efektownych ogrodów, ale jeden z nich jest szczególny. Mowa o Ogrodzie Kultur i Tolerancji w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie z piramidą, statkiem Kolumba i kopiami pomników dawnych kultur.

Z dziećmi
Planując rodzinną wycieczkę warto wybrać się z do Skansenu Pszczelarstwa w Swarzędzu, by przespacerować się wśród kolorowych uli (do jednego można nawet wejść, by poczuć się jak pszczoła!). W Suchym Lesie czeka Teren aktywnej edukacji i sportu z największym pumptrackiem w regionie, a w Luboniu – Park Papieski stworzony na wzgórzu, które powstało podczas budowy autostrady. Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach oferuje zarówno przestrzeń odnowionego barokowego ogrodu, jak i atrakcyjny plac zabaw. Równie dużym powodzeniem cieszy się plac zabaw w parku przy Pałacu Jankowice, gdzie dzieci mają też do dyspozycji niski park linowy, a wszyscy – kilometry alejek spacerowych i mostek prowadzący na Wyspę Miłości. Park Miejski w Murowanej Goślinie latem przyciąga plenerowym kinem, a przez cały rok – kolorowymi wizerunkami zwierząt, które zdobią poszczególne drzewa.

Park w Jankowicach 4 (Fot. Tomasz Koryl)Park w Jankowicach (fot. Tomasz Koryl)

Zielone miasto
Miejsca odpoczynku wśród drzew to silna strona znajdującego się w pobliżu powiatu poznańskiego Śremu. Największy jest Park im. Powstańców Wielkopolskich z kompleksem sportowym i Śremskim Zoo. Miejski Park Ekologiczny to trasy dla biegaczy i spacerowiczów z kijkami oraz jeziorko owiane legendą o zatopionym kościele, a do Parku Śremskich Odlewników przyciąga pumptrack oraz tężnia solankowa. Również miejscowe Muzeum Śremskie może pochwalić się ogrodem na nadwarciańskiej skarpie, miejscem plenerowych wystaw i koncertów.

Parkowe ciekawostki
Popularnym miejscem na spacer są Szachty na pograniczu Poznania i Lubonia znane między innymi z oryginalnej wieży widokowej. Przechadzkę po Obornickich Łazienkach nad Wełną uatrakcyjnia nowy mural przyrodniczo-kolejowy. W parku przy Pałacu Biedrusko warto odszukać Panteon Powstania Wielkopolskiego, altanę westchnień zakochanych i efektowny monopteros (budynek w formie greckiej świątyni), a w parku pałacowym w Objezierzu – Kopiec Kościuszki (!). Wciąż niewiele osób odwiedza malowniczy park uzdrowiskowy w Ludwikowie z pawilonem w stylu szwajcarskim, drewnianymi leżakowniami i altaną ze zdrojem – wypisz-wymaluj górskie uzdrowisko przeniesione do serca Wielkopolski.

Autor: Piotr Basiński

1 Leżakownie w Ludwikowie (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mosinie)Leżakownie w Ludwikowie (Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Mosinie)

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 października 2021