MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Jubileuszowa Retroweriada

plakat

9 czerwca odbędzie się 10. jubileuszowa edycja zlotu kolekcjonerów i pasjonatów zabytkowych rowerów Retroweriada. – Pod egidą Automobilklubu Wielkopolski spotkamy się nie tylko po to, by podzielić się doświadczeniami czy pokazać nowe nabytki i udane renowacje. Naszym nadrzędnym celem jest pokazanie fascynującej historii roweru, od maszyny biegowej do pojazdu na pedały. Rower miał wybitny wkład w rozwój motoryzacji, wprowadzając m.in. opony pneumatyczne, oświetlenie oraz przeniesienie napędu, a także innowacje w konstrukcji kół i podwozia. W Poznaniu i Wielkopolsce, dzięki rowerom, doszło do emancypacji środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, a tani środek lokomocji pozwolił na większą mobilność urzędników, robotników i drobnych kupców – informują organizatorzy.

– Retroweriada pragnie przybliżyć historię tego niezwykłego środka transportu, poczynając od pierwszych modeli po współczesne rowery. Przyjdźcie i zobaczcie rowery z czasów Wilusia i Sanacji, zarówno polskiej produkcji, jak i zagranicznej. Nie zabraknie także rowerów z okresu PRL-u, które cieszą się coraz większą popularnością. Dla miłośników majsterkowania przygotowaliśmy giełdę części do zabytkowych rowerów oraz okazje do wymiany materiałów i pamiątek. Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy atrakcje w postaci przejażdżek autkami na pedały, a dla tych nieco starszych – jazdę na zabytkowych rowerach o ciekawej konstrukcji. Aktywnym zapewniamy możliwość zaprezentowania swoich strojów i rowerów w ruchu podczas parady nad Jeziorem Strzeszyńskim – czytamy w komunikacie prasowym.

– Nie zabraknie również konkursów wiedzy rowerowej oraz sportu kolarskiego z atrakcyjnymi nagrodami! Na dodatek do niezwykłego widowiska, nie możemy zapomnieć o wyjątkowym muzycznym akompaniamencie! Na scenie pojawi się zespół muzyczny „Gentle Swing”, który rozgrzeje atmosferę swoimi energetycznymi dźwiękami. Grając muzykę na żywo, dodadzą niepowtarzalnego klimatu temu wydarzeniu, przyciągając uwagę i zapewniając niezapomnianą rozrywkę dla wszystkich uczestników Retroweriady. To będzie prawdziwe połączenie historii, pasji, emocji i rytmów, których nie możesz przegapić! Dołącz do nas 9 czerwca 2024r. o godzinie 9:00 w okolicach Motelu Strzeszynek i zanurz się w tej niezwykłej atmosferze! – zapraszają organizatorzy.

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 czerwca 2024