MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Jubileuszowe zwiedzanie

Cytadela spacer Reduta 127A2376 fot Paweł Jaskółka

Konie, ułani, nietoperze, średniowieczna mennica, czołgi, szpitale polowe, grochówka i oczywiście poznańskie forty oraz schrony w roli głównej. Takie były dziesiąte Dni Twierdzy Poznań, które odbyły się 27 i 28 sierpnia. W programie jubileuszowej edycji znalazła się rekordowa liczba ponad 30 miejsc i atrakcji. Zaczęło się dekadę temu, gdy Szymon Mazur podzielił się z zespołem Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej spostrzeżeniem, jak wiele w Poznaniu jest miejsc, osób i inicjatyw związanych z historią poznańskich fortyfikacji, i że zasługują one na swoje święto.

Nazwa wydarzenia nawiązuje oczywiście do Twierdzy Poznań, czyli Festung Posen, stworzonej przez Prusaków w XIX wieku. Pamiątki po niej do dziś są obecne w krajobrazie miasta. Są nimi przede wszystkim forty, budowane w latach 1876-1896. Podczas Dni Twierdzy Poznań można było ich zwiedzić aż siedem. Dziś forty to nie tylko zabytki, ale także enklawy zieleni, i to całkiem spore, bo powierzchnia fortu zależnie od typu może wynosić od kilku do kilkunastu hektarów. Jednak największy był Fort Winiary. Dziś to park Cytadela.

Cytadela spacer Reduta 127A2376 fot Paweł JaskółkaCytadela spacer Reduta (fot Paweł Jaskółka)

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również schrony przeciwlotnicze z okresu drugiej wojny światowej. Najstarszym zabytkiem Dni Twierdzy Poznań był fragment wału grodu z czasów Mieszka I, czyli z X wieku. Można go podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Natomiast najmłodszy jest Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania. Pochodzi z przełomu lat 50. i 60-tych XX wieku, czyli z okresu “zimnej wojny”. Opiekuje się nim Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Tak bogaty program był zasługą pasjonatów, którzy często społecznie opiekują się fortami i schronami. Tworzą go także muzea i instytucje kultury. Ich święto, czyli Dni Twierdzy Poznań odbywają się w ostatni weekend sierpnia. Koordynację projektu zapewnia Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Po jubileuszowych, dziesiątych Dniach Twierdzy Poznań zostanie także gra turystyczna do samodzielnej zabawy “Bezpieczny bądź, Poznaniu”. Karty gry są dostępne w Informacji Turystycznej PLOT i na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl

DniTwierdzyPoznań 2022Dni Twierdzy Poznań (fot. Marek Zakrzewski)

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 sierpnia 2022