MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Karetki dla Ukrainy

przekazanie karetek dla ukrainy

Dwa ambulanse sanitarne marki Volkswagen Transporter wraz z wyposażeniem medycznym pojechały do zaprzyjaźnionego z powiatem poznańskim ukraińskiego Rejonu Obuchowskiego. – W imieniu naszych mieszkańców przekazujemy sprzęt, który ma nieść pomoc – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, przekazując gościom zza naszej wschodniej granicy kluczyki do obu samochodów.

Auta są używane, ale znajdują się w bardzo dobrym stanie, przeszły odpowiedni przegląd techniczny i dodatkowo zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt medyczny. Są w nich m.in. defibrylator Lifepack 12, podstawa do defibrylatora, ssak Boscorol OB., nosze Medirol, krzesełko kardiologiczne czy też respirator ParaPac 200D. Nie jest to jedyna pomoc, jaką powiat poznański udzielił w ostatnim czasie mieszkańcom Rejonu Obuchowskiego. – Wcześniej przekazaliśmy 12 ton żywności i środków chemicznych, a także samochód terenowy oraz wóz strażacki. Na naszą pomoc mogą również liczyć osoby z Ukrainy, które na co dzień mieszkają w gminach powiatu poznańskiego, a jest ich bardzo dużo – powiedział Jan Grabkowski.

– Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za tę pomoc i za okazane ciepło. O takim wsparciu mogliśmy tylko pomarzyć. W ostatnich miesiącach do naszego rejonu przesiedlono ok. 80 tysięcy osób z innych części Ukrainy. W większości są to ludzie starsi, którzy wymagają pomocy medycznej – powiedziała Iryna Stareńka, zastępca Głowy Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego. Goście z Ukrainy mówili także o trudnej sytuacji, jaka cały czas panuje w ich kraju. – Jesteśmy regularnie atakowani przez rosyjskiego agresora. Jedna z rakiet trafiła w elektrociepłownię, co spowodowało, że mieszkańcy połowy naszego regionu pozostają bez ciepła, prądu oraz wody i wymaga pomocy. Jeszcze raz mogę więc tylko podziękować za przekazane karetki i sprzęt – dodała.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 listopada 2022