Kładka w Owińskach z nagrodą

kładka w Owińskach

Rozstrzygnięto XIII edycję konkursu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”, organizowanego przez Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła w nim gmina Czerwonak za realizację kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Wartę w Owińskach. – Kładka niweluje barierę przestrzenną rzeki Warty i spina ważne w skali regionu trasy turystyczne, tj. Nadwarciański Szlak Rowerowy, Cysterski Szlak Rowerowy oraz wodny Szlak Pętli Wielkopolskiej. Jest to miejsce ważne dla społeczności trzech jednostek samorządowych – Poznania, Czerwonaka i Suchego Lasu w zakresie rekreacji codziennej i weekendowej mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Kładka została zlokalizowana w miejscu dawnej przeprawy promowej i odtwarza historyczne powiązania między Owińskami i Radojewem. – Obiekt został wyposażony w miejsca wypoczynkowe oraz wieżę z dwoma poziomami tarasów widokowych, które eksponują naturalny potencjał doliny rzeki oraz panoramę zabytkowej zabudowy wsi Owińska. Kładka na Warcie została doceniona jako nowy atrakcyjny element infrastruktury pieszo-rowerowej, który cechuje się nowoczesnym ikonicznym wizerunkiem, budującym tożsamość miejsca, wysokim potencjałem do budowania integracji społecznej oraz promowaniem walorów turystycznych i przyrodniczo-krajobrazowych regionu – można przeczytać na stronie konkursu. Pierwszą nagrodę przyznano gminie Krobia za rewitalizację Wyspy Kasztelańskiej. Wręczenie nagród odbędzie się w 1 lutego podczas konferencji XVI Dzień Urbanisty „W labiryncie reformy” organizowanej w ramach Targów „Budma 2024”.

kładka w Owińskach

Opublikowano: 22 stycznia 2024