Kolejna pomoc wysłana na Ukrainę (18.04.2023)

portal samorządowy

Transport z 14 tonami pomocy wysłał na Ukrainę powiat poznański. Żywność i środki higieniczne jadą do Kijowa, do społeczności rejonu obołońskiego. To kolejny taki transport wysłany na Ukrainę przez samorząd powiatu poznańskiego.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Poznaniu Katarzyna Wozińska-Gracz, tym razem w pomocy humanitarnej znalazło się ponad 12 ton żywności, m.in. ryż, mąka, cukier, makaron czy olej, a także ponad 2 tony artykułów chemicznych: mydło, proszek do prania czy pasta do zębów. Wartość udzielonego wsparcia to 150 tys. złotych.

Myroslava Smirnova, deputowana Rady Miejskiej Kijowa, która przyjechała po dary poinformowała, że tylko w samym Kijowie jest ponad 400 tys. wewnętrznych uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. “To rodziny bez dachu nad głową, pracy, środków do życia. Pomoc, którą otrzymujemy z powiatu poznańskiego, trafi przede wszystkim do tych osób, by zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Trzeba pamiętać, że lud ukraiński staje się coraz biedniejszy. Codziennie otrzymuję od 100 – 300 próśb o pomoc materialną. Dlatego tym bardziej pomoc humanitarna płynąca z powiatu poznańskiego jest tak dla nas wartościowa” – powiedziała.

Starosta poznański Jan Grabkowski poinformował, że z budżetu powiatu na pomoc Ukrainie trafiło do tej pory blisko 2 mln zł. “Dopóki stać nas na udzielanie takiej pomocy, będziemy to systematycznie robić. Sytuacja w Ukrainie nadal jest bardzo ciężka. Staramy się wspierać Ukraińców, by czuli, że nie są sami” – powiedział. Już trwa przygotowywanie wsparcia kierowanego do dzieci i młodzieży.

“Wróg chce odebrać naszym dzieciom dzieciństwo. My chcemy je przywrócić różnymi działaniami, które mają łagodzić skutki wojny. O takich projektach rozmawialiśmy z starostą Janem Grabkowskim” – powiedziała Myroslava Smirnova. Od 2022 roku powiat poznański, oprócz 46 ton artykułów spożywczych i chemicznych, przekazał na Ukrainę 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym, wyremontowany oraz wyposażony wóz strażacki oraz używany samochód terenowy.

Portal Samorządowy

Opublikowano: 19 kwietnia 2023