Kolejny etap prac na ul. Gdyńskiej (11.06.2020)

logo głos wielkopolski

Kolejna zmiana czeka kierowców na Gdyńskiej na terenie gminy Czerwonak, gdzie trwa przebudowa ulicy od granic Poznania do zjazdu do Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Reorganizacja ruchu zostanie wprowadzona w nocy z niedzieli na poniedziałek. Dotyczy ona fragmentu od skrzyżowania z Piaskową (za sklepem Aldi) do zjazdu do oczyszczalni.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, która odpowiada za realizację tej inwestycji, informuje, że na tym odcinku będzie wyłączona zachodnia część Gdyńskiej, ponieważ na niej planowane jest prowadzenie prac budowlanych. Z tej powodu na czas robót ruch samochodów w stronę Czerwonaka będzie odbywał się drogą tymczasową, natomiast w kierunku Poznania zostanie poprowadzony wschodnim pasem Gdyńskiej.

Przewidziano także prowadzenie prac budowlanych na zjeździe do oczyszczalni. Jednak w tym przypadku wykonawca robót planuje częściowe jego zajęcie tak, aby zapewnić dojazd do COŚ. Warto pamiętać, że od momentu rozpoczęcia budowy na Gdyńskiej obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz wyprzedzania.

Przebudowa ul. Gdyńskiej rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku i ma zakończyć się pod koniec tego roku. Roboty prowadzone są na odcinku około 1,2 km. Do tej pory wykonana została infrastruktura podziemna (kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, gazowa i teletechniczna), powstały dwa ronda (jeszcze nie są w pełni użytkowane) na skrzyżowaniu ul. Gdyńskiej z Poznańską oraz z Piaskową. Trwa budowa wjazdów na posesje, drogi serwisowej, zatok autobusowych, chodników, drogi rowerowej oraz oświetlenia.

Po zakończeniu inwestycji ul. Gdyńska aż do zjazdu do oczyszczalni będzie ulica dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Przebudowa Gdyńskiej jest finansowana przez Poznań oraz Unię Europejską (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020). Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 40 mln zł, w tym dofinansowanie unijne wynosi 12,3 mln zł.

Przypomnijmy, że także ulica Poznańska jest przebudowywana. Powiat poznański realizuje ostatni etap inwestycji, na odcinku do Gdyńskiej do Piaskowej.

Głos Wielkopolski

Opublikowano: 16 czerwca 2020