MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Komorniki

Władze:

Wójt Gminy
Jan Broda

Adres:

ul. Stawna 1
62-052 Komorniki
tel. 61 8107 751

www.komorniki.pl

Gmina Komorniki liczy 21 tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar 66,55 km2. Rozwój gospodarczy gminy wyznaczają walory logistyczne. Przez Komorniki przebiega autostrada A2 Warszawa – Berlin, tutaj też zlokalizowano dwa węzły drogowe łączące autostradę z największymi trasami komunikacyjnymi. Atrakcyjność komunikacyjną doceniają firmy, które właśnie w tej gminie zainwestowały swoje pieniądze. Nazwy największych mówią same za siebie: Bertelsmann, Hormann Polska, Novol, Poczta Polska, DHL, Stalexport Wielkopolska, Unima, Viessmann.

Tutaj zwiedzić można także największe w Polsce muzeum rolnicze, które stanowi nie lada gratkę dla miłośników sielskiej staropolskiej wsi. Muzeum dba nie tylko o eksponaty ale również o nie mniej ważną tradycję. Kto zawita latem do muzeum ma okazję wziąć udział w prawdziwym, wiejskim weselu. Autentyczne zaślubiny pary młodych, orszak ślubny, tradycyjnie zdobione zaprzęgi konne przywołają wspomnienie dawnych wesel: lubelskich, wielkopolskich czy góralskich. Ceremonii zaślubin towarzyszą imprezy rekreacyjno-artystyczne, kiermasz, pokazy pracy twórców ludowych i rzemieślników wiejskich, konkursy i występy zespołów folklorystycznych. Imprezę kończy zabawa wiejska.

Nie jest to jedyna uroczystość, na którą zaprasza muzeum. Spotkania organizowane są przez cały rok. Warto wybrać się na “Pokazy zdobienia pisanek” i “Jarmark Wielkanocny” prezentujący pracę twórców ludowych oraz na “Omłoty w Szreniawie” ukazujące ewolucję i postęp metod młócenia i czyszczenia ziarna. Tradycyjne wiejskie jesienne zajęcia i prace związane z zagospodarowaniem i przetworzeniem płodów rolnych można zobaczyć podczas imprezy “Jesień w domu i zagrodzie”, a zabytkowe maszyny i urządzenia rolnicze na “Retro Schow”. Na tym nie koniec atrakcji…

Komorniki to także gmina atrakcyjna pod względem turystycznym. Sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego, malownicze zakątki wokół licznych jezior sprawiają, iż ludzie chętnie się tutaj osiedlają. W scenerii lasów i jezior buduje się coraz więcej jednorodzinnych domów. Mieszkańców kuszą także ścieżki rowerowe, bogactwo wód oraz dogodny dojazd do Poznania.

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014