MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Koncert Wolności

koncert wolności

W auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się „Koncert Wolności”. Wydarzenie zorganizowano z okazji obchodów 35. rocznicy wolnych wyborów, 25-lecia obecności Polski w NATO i 20-lecia członkostwa w Unii Europejskiej. Gościem honorowym koncertu był legendarny szef „Solidarności” oraz były prezydent RP Lech Wałęsa, który podczas uroczystości odebrał „Nagrodę za Odwagę”.

– To dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Bardzo ważna i wyjątkowa jest również postać Lecha Wałęsy. Człowieka, którego powinniśmy na każdym kroku doceniać. To wizytówka naszego kraju. Osoba znana na całym świecie – mówił obecny na koncercie starosta poznański Jan Grabkowski. – Naszym obowiązkiem jest też pamiętać o tamtych wydarzeniach i ludziach, którzy wówczas dawali z siebie wszystko – dodał.  

W trakcie uroczystości wystąpili Kwintet Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu, laureat Konkursu Wieniawskiego – skrzypek Bartłomiej Nizioł, a także jeden z najlepszych gitarzystów na świecie – Łukasz Kuropaczewski. Ten ostatni dokonał poznańskiego prawykonania „Hommage à Lech Wałęsa” Aleksandra Tansmana . Na scenie pojawił się także Marcin Januszkiewicz, który zaśpiewał utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” oraz „Miejcie nadzieję” do słów Adama Asnyka i muzyki Zbigniewa Preissnera.

Zdjęcia: Telewizja STK

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 czerwca 2024