MenuMenu główne
Powiat Poznański



Edukacja

Konferencja o drzewach

konferencja o drzewach

Instytut Dendrologii PAN w Kórniku i Komisja Nauk Leśnych i Drzewnych Oddziału PAN w Poznaniu zorganizowała drugą już konferencję naukową pod hasłem „Drzewa i lasy w zmieniającym się środowisku”. – Spotkanie odbyło się w formule on-line, a liczba zarejestrowanych uczestników przekroczyła 200 osób. Podczas konferencji zostało przedstawionych ponad 80 wystąpień naukowych, zarówno w formie wykładów, krótkich doniesień naukowych, jak i plakatów, których streszczenia zostały opublikowane w materiałach konferencyjnych – informują organizatorzy, których w organizacji dwudniowej konferencji wsparł m.in. powiat poznański.

Dodajmy, że w wirtualnym spotkaniu licznie uczestniczyli pracownicy nauki – uczelni i instytutów, różnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w tym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśnictw, pracownicy Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, zespołów ochrony lasu, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych, ogrodów botanicznych, przemysłu i prywatnych przedsiębiorstw, a także dziennikarze i wydawcy prasy fachowej. Podczas konferencji młodzi naukowcy mieli także możliwość wzięcia udziału w konkursie na najlepsze krótkie doniesienia naukowe.

konferencja o drzewach

Wszystkie prezentacje można znaleźć na stronie Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. I warto tam zajrzeć, bo jest tam sporo ciekawych tekstów. Choćby ten zatytułowany „Lasu szum, ptaków śpiew – kontakt z przyrodą a zdrowie psychiczne” autorstwa Piotra Tryjanowskiego i Sławomira Murawca. – Terapia lasem, często nazywana sylwoterapią albo w odniesieniu do japońskiego pierwowzoru „shirin-yoku”, przez długie lata była raczej kojarzona z amatorskimi lub nawet ezoterycznymi korzeniami. Dzisiejsza „forest therapy” to całkiem poważna gałąź psychiatrii, z wieloma pracami pojawiającymi się w porządnych czasopismach naukowych – czytamy w publikacji.

– Stare medyczne powiedzenie głosi, że dobry szpital ma wielu specjalistów. Zatem dołożenie kontaktu z naturą zaowocuje lepszym, kompleksowym wpływem na nasze zdrowie. By efekt ten był możliwie najlepszy, powinniśmy także pamiętać o lasach i ich biologicznym zróżnicowaniu. W tej różnorodności tkwi siła i, przy odrobinie dobrych chęci, niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Smak jagód i grzybów, sok brzozowy, zapach sosen, szum wiatru w koronach drzew, wycie wilka i śpiew ptaków – wszystkie te elementy działają razem, nierozerwalnie i dobrze wpływają na nasze zdrowie – zapewniają autorzy, którzy na koniec zalecają „wyłączyć komputer, zabrać lornetkę i odpowiedni strój i wyruszyć na spacer do lasu. Po zdrowie!”.

pan budynek

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 października 2021