MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Konferencja u Wodziczki

„Doniosłość kształcenia zawodowego na współczesnym rynku pracy” – to temat przewodni konferencji, której organizatorem był Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, placówki edukacyjnej prowadzonej przez powiat poznański. W spotkaniu uczestniczyli lokalni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele szkół podstawowych: doradcy zawodowi, pedagodzy i psycholodzy.

W trakcie swego wystąpienia dyrektor Zespołu Szkół podkreślił, że nowoczesne kształcenie zawodowe wymaga ciągłych inwestycji w kadrę i pomoce edukacyjne, niezbędne do realizacji celów kształcenia. Wyposażenie Zespołu Szkół, wieloletnia tradycja i doświadczenie, doskonale przygotowani pod względem merytorycznym i dydaktycznym nauczyciele przedmiotów zawodowych, a także współpraca i dialog z pracodawcami są kluczowymi czynnikami dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy – mówił dyrektor ZS w Mosinie, Paweł Zawieja.

Z kolei kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół omówił zasady kształcenia  praktycznego i teoretycznego młodocianych pracowników – uczniów szkoły branżowej. Wskazał, że praktyki zawodowe w Zespole Szkół prowadzone są w rzeczywistych warunkach pracy – w zakładach pracy, a także podczas staży zagranicznych. Zaproszenie do udziału w konferencji przyjął dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, który przedstawił ogólną definicję rzemiosła, elementy systemu kształcenia zawodowego oraz strukturę szkół zawodowych/branżowych.

Z kolei Koordynator Gminnego Centrum Informacji w Mosinie opisała działania mające na celu aktywizację zawodową i promocję zatrudnienia oraz przedsiębiorczości. Obecni na konferencji przedsiębiorcy i ich przedstawiciele rozpoczęli dyskusję na temat promocji kształcenia zawodowego wśród uczniów szkół podstawowych. Podczas dyskusji podkreślona została konieczność współpracy szkół podstawowych z otoczeniem społecznym, lokalnym rynkiem pracy, a w szczególności z pracodawcami szkolącymi młodych pracowników. Ci ostatni zgodzili się, iż w większym zakresie powinni być partnerami szkół.

Wnioski płynące z wymiany opinii, pozwalają mieć nadzieję na znalezienie „złotego środka”, dzięki któremu oba sektory: edukacji i pracodawców łączyć będzie jak najwięcej w zakresie promocji i ciągłego podnoszenia jakości kształcenia zawodowego. Z pełną relacją z przebiegu konferencji można zapoznać się na stronie internetowej Zespołu Szkół  www.zsmosina.powiat.poznan.pl

Zdjęcia: Paweł Zawieja

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 30 października 2017