MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Koniec z dopłatami do zakupu pieców na gaz (06.08.2024)

portal samorządowy

– Jeśli rząd nic nie zrobi, od 2025 r. przestaniemy dotować wymianę kotłów grzewczych na kotły gazowe – zapowiedział starosta poznański Jan Grabkowski na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Poprosił też rząd o właściwe finansowanie powiatowego nadzoru budowlanego i zrobienie porządku w SKO w Poznaniu.

Wizja wstrzymania dotacji dla wymiany kotłów na paliwo stałe na kotły gazowe już od 2025 r., konieczność zwiększenia środków na funkcjonowanie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Poznańskiego oraz uspokojenie sytuacji w Samorządowym Kolegium Odwoławczym – to trzy sprawy, które dość niespodziewanie starosta poznański Jan Grabkowski poruszył na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 31 lipca w ramach wolnych wniosków.

Chociaż Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego, przedstawiał te sprawy w odmiennej kolejności, najważniejsza z nich dotyczyła konieczności podjęcia przez rząd prac nad zmianami zasad finansowania wymiany kotłów na paliwa stałe na kotły zasilane gazem ziemnym. – Nie wiem, czy państwo wiecie, ale od przyszłego roku jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 1 stycznia 2025 r. nie będzie można wydawać pozwoleń na piece gazowe – mówił Jan Grabkowski, kierując te słowa do przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Wskazał, że jako starostwo powiatowe w Poznaniu dofinansowuje wymianę tego typu źródeł ciepła w celu poprawy jakości powietrza w aglomeracji poznańskiej. I w tym roku wyda na ten cel 2,5 mln zł. – Mamy uchwałę rady powiatu, że do 2027 r. będziemy wspierać tego typu działania, ale jeżeli dyrektywa nam nie pozwoli, to z końcem roku zaprzestajemy finansowania wymiany źródeł ciepła na gaz ziemny, co będzie ze szkodą dla mieszkańców, ponieważ 75 proc. wniosków, które do nas przychodzą, dotyczy wymiany kotłów na paliwo stałe na gaz ziemny, który wydaje się obecnie najlepszym źródłem ogrzewania – wskazał.

W trakcie swojego wystąpienia starosta powiatu poznańskiego nie powiedział, o który przepis konkretnie mu chodzi (stosowny dokument został przekazany stronie rządowej) należy jednak podejrzewać, że o pkt 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2024/1275 z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w którym wskazano, że: „państwa członkowskie powinny dążyć do stopniowego wycofywania indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, przy czym w pierwszej kolejności powinny one zaprzestać od 2025 r. udzielania zachęt finansowych w przypadku instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem tych, które zostały wybrane do inwestycji przed 2025 r. w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/241”.

Przy czym „nadal powinna istnieć możliwość udzielania zachęt finansowych w przypadku instalacji hybrydowych systemów ogrzewania o znacznym udziale energii ze źródeł odnawialnych, takich jak połączenie kotła z energią słoneczną termiczną lub pompą ciepła”. Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu nie wypowiedział się w tej sprawie, zapewne odkładając to na następne spotkanie zespołu KWRiST lub samej komisji.

Portal Samorządowy

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 sierpnia 2024