MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Gminy

Kórnik

Władze:
Burmistrz Miasta i Gminy
Przemysław Pacholski

Adres:
Urząd Miejski w Kórniku
Pl. Niepodległości 1
62-035 Kórnik
tel. 61 8170 411
e-mail: kornik@kornik.pl

www.kornik.pl
www2.kornik.pl/

Gmina Kórnik z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Kórniku:

Kórnik z lotu ptakaPromenada pieszo-rowerowa jest wieloletnią inwestycją realizowaną przez Miasto i Gminę Kórnik. Dzięki swojemu położeniu oraz naturalności stała się ważnym walorem turystycznym dla mieszkańców gminy oraz turystów. Jej wyjątkowość polega na połączeniu najważniejszych gminnych zabytków, od Zamku Kórnickiego, Arboretum, Kolegiaty Kórnickiej, po Kolegiatę Bnińską.

Krótko o gminie…
Gmina Kórnik leży w centralnej części Pojezierza Wielkopolskiego, zaledwie 20km na południe od Poznania. Zajmuje powierzchnię 186 km2 i położona jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie z autostradą A2, drogą ekspresową S11 oraz wojewódzką 434. Malownicze, zalesione obszary części gminy z łańcuchem jezior, oraz samo miasteczko Kórnik z wyjątkowym kompleksem pałacowo-parkowym, stwarzają ogromne szanse dla rozwoju turystyki i rekreacji.

Budowlą, która stała się symbolem miasta i zarazem wielką atrakcją turystyczną jest niewątpliwie kórnicki zamek, chętnie odwiedzany przez rzesze turystów. XIV – wieczny zamek posiada w swojej muzealnej kolekcji zbiory należące niegdyś do właścicieli: Działyńskich, Potockich i Zamoyskich, a Biblioteka Kórnicka gromadzi wiele starodruków. Prawdziwą chlubą mieszkańców gminy jest Arboretum Kórnickie. Liczące około 3,5 tys. gatunków i odmian drzew i krzewów jest jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. Słynne w całej Polsce magnolie, azalie i różaneczniki przyciągają od maja do września miłośników tych pięknych roślin.

Gmina Kórnik przyciąga turystów nie tylko zabytkami, ale także pięknymi terenami rekreacyjnymi usytuowanymi wzdłuż jezior oraz rozlewisk Warty. Malowniczy ciąg jezior kórnickich, wraz z ciągiem jezior zaniemyskich, tworzy łańcuch połączonych ze sobą zbiorników wodnych zwanych Rynną Kórnicko-Zaniemyską. Krajobraz urozmaicają także lasy. Rozległe kompleksy leśne są ostoją dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Miłośnikom czynnego wypoczynku proponujemy piesze i rowerowe wycieczki po pięknych kompleksach leśnych, a są wśród nich: „Pierścień dookoła Poznania”, „Borówiecki Ring Rekreacyjny” , „Kórnicki Pierścień Rowerowy” oraz „Szlak Bobrowy. Spacerować można również promenadą imienia Wisławy Szymborskiej wzdłuż jeziora kórnickiego. Promenada jest w całości oświetlona. Niewątpliwą atrakcją tam, jest  ławeczka poświęcona noblistce, która urodziła się na Prowencie – pomiędzy Kórnikiem a Bninem.

Dla zapalonych wędkarzy i uprawiających sporty wodne atrakcją są kórnickie jeziora – bogate w różne gatunki ryb. Latem czynne są nad jeziorami kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Miłą formą spędzenia czasu są także organizowane na Jeziorze Kórnickim rejsy stateczkiem „Biała Dama”, podczas których turyści oprócz podziwiania widoków mogą wysłuchać ciekawostek o mieście. Gmina Kórnik to również miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych, trwających przez cały rok, a szczególnie w okresie wiosenno – letnim. Zamkowe mury i arboretum to doskonałe miejsce na koncerty muzyki klasycznej, rozrywkowej

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014