MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Kórnik

Władze:
Burmistrz: Przemysław Pacholski

Adres :
Urząd Miejski w Kórniku
Pl. Niepodległości 1
62-035 Kórnik
tel. 61 8170 411
e-mail: kornik@kornik.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek 8.00 – 16.00,
wtorek do piątek 7.30 – 15.30

www.kornik.pl

Gmina Kórnik leży w centralnej części Pojezierza Wielkopolskiego, zaledwie 20km na południe od Poznania. Zajmuje powierzchnię 186 km2 i zamieszkiwana jest przez ponad 22 tys. mieszkańców. Położona jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie z autostradą A2, drogą ekspresową S11 oraz wojewódzką 434.

Malownicze, zalesione obszary części gminy z łańcuchem jezior, oraz samo miasteczko Kórnik z wyjątkowym kompleksem pałacowo-parkowym, stwarzają ogromne szanse dla rozwoju turystyki i rekreacji.

Budowlą, która stała się symbolem miasta i zarazem wielką atrakcją turystyczną jest niewątpliwie kórnicki zamek, chętnie odwiedzany przez rzesze turystów. XIV – wieczny zamek posiada w swojej muzealnej kolekcji zbiory należące niegdyś do właścicieli: Działyńskich, Potockich i Zamoyskich, a Biblioteka Kórnicka gromadzi wiele starodruków. Prawdziwą chlubą mieszkańców gminy jest Arboretum Kórnickie. Liczące około 3,5 tys. gatunków i odmian drzew i krzewów jest jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. Słynne w całej Polsce magnolie, azalie i różaneczniki przyciągają od maja do września miłośników tych pięknych roślin.

Gmina Kórnik przyciąga turystów nie tylko zabytkami, ale także pięknymi terenami rekreacyjnymi usytuowanymi wzdłuż jezior oraz rozlewisk Warty. Malowniczy ciąg jezior kórnickich, wraz z ciągiem jezior zaniemyskich, tworzy łańcuch połączonych ze sobą zbiorników wodnych zwanych Rynną Kórnicko-Zaniemyską. Krajobraz urozmaicają także lasy. Rozległe kompleksy leśne są ostoją dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Miłośnikom czynnego wypoczynku proponujemy piesze i rowerowe wycieczki po pięknych kompleksach leśnych, a są wśród nich: „Pierścień dookoła Poznania”, „Borówiecki Ring Rekreacyjny” , „Kórnicki Pierścień Rowerowy” oraz „Szlak Bobrowy.

Spacerować można również promenadą imienia Wisławy Szymborskiej wzdłuż jeziora kórnickiego. Promenada ma długość 1,5 km i jest cała oświetlona. Niewątpliwą atrakcją tam, jest  ławeczka poświęcona noblistce, która urodziła się na Prowencie – pomiędzy Kórnikiem a Bninem.

Dla zapalonych wędkarzy i uprawiających sporty wodne atrakcją są kórnickie jeziora – bogate w różne gatunki ryb. Latem czynne są nad jeziorami kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Miłą formą spędzenia czasu są także organizowane na Jeziorze Kórnickim rejsy stateczkiem „Biała Dama”, podczas których turyści oprócz podziwiania widoków mogą wysłuchać ciekawostek o mieście.

Gmina Kórnik to również miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych, trwających przez cały rok, a szczególnie w okresie wiosenno – letnim. Zamkowe mury i arboretum to doskonałe miejsce na koncerty muzyki klasycznej, rozrywkowej

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014