MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Gminy

Kostrzyn

Władze:
Burmistrz Gminy
Szymon Matysek

Adres:
ul. Dworcowa 5
62-025 Kostrzyn
tel. 61 8178 565

www.kostrzyn.wlkp.pl
bip3.wokiss.pl/kostrzyn/

Gmina Kostrzyn z lotu ptaka

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Kostrzynie:

budowa kostrzynPrzez 30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego Gmina Kostrzyn realizowała wiele inwestycji, a także organizowała wiele ciekawych wydarzeń, jednak zadaniem, które całkowicie odmieniła oblicze miasta oraz gminy, jest zrealizowana inwestycja dotycząca budowy tunelu pod linią kolejową E20 relacji Poznań-Warszawa wraz z budową ulic na terenie miasta Kostrzyn w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Inwestycja ta poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu usprawniła nie tylko komunikację drogową pomiędzy dwoma częściami miasta, ale także znacząco wpłynęła na poprawę jej jakości i bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększyła dostępność komunikacyjną naszej gminy.

Krótko o gminie…
Gmina Kostrzyn jest jedną z najlepiej skomunikowanych gmin w regionie, dzięki Wschodniej Obwodnicy Poznania, stanowiącej fragment drogi ekspresowej S5. Kilka kilometrów od południowej granicy gminy biegnie autostrada A2. Ponadto przez Kostrzyn przebiega międzynarodowa linia kolejowa  prowadząca z Warszawy do Berlina. Tak dobra lokalizacja przyciąga inwestorów. Na naszym terenie powstały centra logistyczno- magazynowe m.in. firm Jeronimo Martins (Biedronka), Jutrzenka, Chata Polska.

Bliskość Poznania i bardzo dobre połączenie komunikacyjne ze stolicą Wielkopolski oraz ceny nieruchomości mają wpływ na  rozwój budownictwa mieszkaniowego. Szczególnie dynamiczny rozwój nastąpił w ciągu ostatnich lat, od 2002 roku w miejscowości Siekierki Wielkie. W tym okresie  wieś o charakterze rolniczym zmieniła się w tzw. „sypialnię” Poznania. Do najcenniejszych zabytków gminy należą:

– kościół szachulcowy z XVIII w. z zespołem pałacowo-parkowym z XVIII w. w Gułtowach, należącym obecne do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
– drewniany kościół z 1762 r. w Siekierkach
– drewniany kościół z 1743 r. w Czerlejnie
– XIX-wieczny pałac Mielżyńskich w Iwnie ze znaną w kraju stadniną koni, gdzie  co roku w maju  odbywają się zawody jeździeckie o Błękitną Wstęgę Wielkopolski.

Tradycją gminy Kostrzyn jest organizowany od wielu lat Kurdesz Kasztelański. Corocznie w maju mieszkańcy zbierają się tłumnie, by obchodzić Dni Kostrzyna. W czasie Kurdesza prezentują się działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zespoły artystyczne oraz znani zaproszeni goście. Zawsze jest wiele atrakcji muzycznych i tanecznych. W 2013 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Kurdeszową (Za)Dyszkę bieg uliczny na 10 km. Bieg ten na stałe wpisał się do kalendarza gminnych imprez.

Gmina Kostrzyn, posiadająca doskonałe warunki do rozwoju gospodarczego, zachowała jednak rolniczy charakter i krajobraz kulturowy wielkopolskiej wsi. Dzięki temu jest enklawą ciszy i spokoju, zatem doskonałym miejsce do pracy, mieszkania i wypoczynku.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 6 lutego 2014