MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Sie 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Kostrzyn

Władze:
Burmistrz Gminy
Szymon Matysek

Adres:
ul. Dworcowa 5
62-025 Kostrzyn
tel. 61 8178 565

www.kostrzyn.wlkp.pl
bip3.wokiss.pl/kostrzyn/

Gminy mają się czym pochwalić…
W maju 2020 roku obchodziliśmy 30-lecie samorządności w naszym kraju. Nie inaczej było w gminach powiatu poznańskiego. Na ich stronach internetowych można było wziąć udział w konkursach wiedzy czy też zobaczyć okolicznościowe filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed lat. W sieci nie brakowało też archiwalnych fotografii, które najlepiej pokazują, jak zmieniło się nasze życie na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jak wyglądała nasza rzeczywistość pod koniec XX wieku, a jak prezentuje się obecnie. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, takie porównania to świetna lekcja najnowszej historii.

Warto zatem pamiętać i przypominać, czego poszczególne samorządy dokonały, i jakie warunki do życia, do pracy, rekreacji i wypoczynku tworzyły mieszkańcom. W związku z tym zapytaliśmy w 17 urzędach gmin powiatu poznańskiego, z czego ich mieszkańcy mogą być najbardziej dumni i czym mogą się pochwalić? Wskazanie tego jednego, najważniejszego osiągnięcia nie było proste i oczywiste, bo wybierać trzeba było z wielu powstałych inwestycji, działań na rzecz obywateli czy też różnego rodzaju inicjatyw społecznych. Oto na co wskazano w Kostrzynie:

budowa kostrzynPrzez 30 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego Gmina Kostrzyn realizowała wiele inwestycji, a także organizowała wiele ciekawych wydarzeń, jednak zadaniem, które całkowicie odmieni oblicze miasta oraz gminy, jest obecnie realizowana inwestycja dotycząca budowy tunelu pod linią kolejową E20 relacji Poznań-Warszawa wraz z budową ulic na terenie miasta Kostrzyn w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Inwestycja ta poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu usprawni nie tylko komunikację drogową pomiędzy dwoma częściami miasta, ale także znacząco wpłynie na poprawę jej jakości i bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększy dostępność komunikacyjną naszej gminy.

 

Krótko o gminie…
Gmina Kostrzyn jest jedną z najlepiej skomunikowanych gmin w regionie, dzięki Wschodniej Obwodnicy Poznania, stanowiącej fragment drogi ekspresowej S5. Kilka kilometrów od południowej granicy gminy biegnie autostrada A2. Ponadto przez Kostrzyn przebiega międzynarodowa linia kolejowa  prowadząca z Warszawy do Berlina. Tak dobra lokalizacja przyciąga inwestorów. Na naszym terenie powstały centra logistyczno- magazynowe m.in. firm Jeronimo Martins (Biedronka), Jutrzenka, Chata Polska.

Bliskość Poznania i bardzo dobre połączenie komunikacyjne ze stolicą Wielkopolski oraz ceny nieruchomości mają wpływ na  rozwój budownictwa mieszkaniowego. Szczególnie dynamiczny rozwój nastąpił w ciągu ostatnich lat, od 2002 roku w miejscowości Siekierki Wielkie. W tym okresie  wieś o charakterze rolniczym zmieniła się w tzw. „sypialnię” Poznania. Do najcenniejszych zabytków gminy należą:

– kościół szachulcowy z XVIII w. z zespołem pałacowo-parkowym z XVIII w. w Gułtowach, należącym obecne do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
– drewniany kościół z 1762 r. w Siekierkach
– drewniany kościół z 1743 r. w Czerlejnie
– XIX-wieczny pałac Mielżyńskich w Iwnie ze znaną w kraju stadniną koni, gdzie  co roku w maju  odbywają się zawody jeździeckie o Błękitną Wstęgę Wielkopolski.

Tradycją gminy Kostrzyn jest organizowany od wielu lat Kurdesz Kasztelański. Corocznie w maju mieszkańcy zbierają się tłumnie, by obchodzić Dni Kostrzyna. W czasie Kurdesza prezentują się działające przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zespoły artystyczne oraz znani zaproszeni goście. Zawsze jest wiele atrakcji muzycznych i tanecznych. W 2013 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Kurdeszową (Za)Dyszkę bieg uliczny na 10 km. Bieg ten na stałe wpisał się do kalendarza gminnych Imprez.  Na przełomie sierpnia i września Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Kostrzynie organizuje Dożynki Gminne oraz festyn Pożegnanie Lata. 

We wrześniu spotykamy się w Janowie, na małej leśnej polanie, gdzie w 1943 roku samolot brytyjski w ramach akcji „Riposta”, dokonał zrzutu broni dla wielkopolskich oddziałów Armii Krajowej. Obchody w rocznicę tego wydarzenia organizujemy razem z gminami Nekla, Dominowo i Środa Wielkopolska. Od 1983 roku odprawiana jest tam msza św. za poległych podczas akcji, a w 70-tą rocznicę zrzutu, w 2013 roku na janowskich polach odbyło się widowisko historyczne „Wielkopolska walczy 1943” przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną, które przedstawiało wydarzenia z 1943 r.

Gmina Kostrzyn, posiadająca doskonałe warunki do rozwoju gospodarczego, zachowała jednak rolniczy charakter i krajobraz kulturowy wielkopolskiej wsi. Dzięki temu jest enklawą ciszy i spokoju, zatem doskonałym miejsce do pracy, mieszkania i wypoczynku.

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014