MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Koźlary z główną nagrodą

Podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu wręczone zostały nagrody Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2013.

Pierwszą nagrodę otrzymała Kapela Dudziarska „Koźlary” z Domu Kultury w Stęszewie.  W roku 2013 ta grupa brała udział w różnego rodzaju międzynarodowych przeglądach, festiwalach i innych wydarzeniach kulturalnych, promując piękno folkloru muzycznego Wielkopolski. „Koźlary” wystąpily m.in. na imprezach w Słowacji i Szkocji. W minionym roku Kapela otrzymała także certyfikat: „Najlepsze w Polsce” przyznany przez Towarzystwo Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

Druga nagroda Powiatu Poznańskiego przypadła Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta Chludowo. Celem działalności tej formacji jest umuzykalnienie dzieci i młodzieży poprzez naukę gry na instrumentach dętych, zaznajomienie z polską kulturą muzyczną oraz utworami kompozytorów światowych.  W 2013 roku Stowarzyszenie wielokrotnie uczestniczyło w wydarzeniach kulturalnych realizowanych dla lokalnej społeczności. Orkiestra reprezentowała także Powiat Poznański na obchodach Święta Niepodległości, z okazji 11 listopada, organizowanych na Litwie.

Trzecią nagrodę w konkurcie otrzymał Andrzej Horbik z Pobiedzisk. To wieloletni kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”. W 2013 roku obchodził 40- lecie pracy zawodowej i 50-lecie pracy artystycznej. W minionym roku był organizatorem wielu znaczących wydarzeń artystycznych i przedsięwzięć kulturalnych, a także wydał płytę CD i śpiewnik „Muzyka naszego podwórka – piosenki poznańskie i lwowskie”.

Nagrody Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznawane są corocznie od 2011 roku. Mogą ją otrzymać twórcy, artyści, organizatorzy i promotorzy działalności kulturalnej, popularyzatorzy kultury, pracownicy instytucji kultury, nauczyciele szkół artystycznych oraz podmioty prowadzące działalność kulturalną. Nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym twórczości artystycznej, popularyzacji i upowszechniania kultury oraz organizowanie działalności kulturalnej.

Zdjęcia do pobrania

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 czerwca 2014