MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Koronawirus

Książka na kwarantannie

książki

Już od ćwierć wieku, 23 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Data nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu zmarli William Szekspir, Miguel de Cervantes, a także historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega, przy czym datę śmierci tego pierwszego podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – gregoriańskiego. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.

Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Swarzędzu zamieściła na swoim profilu facebookowym wirtualne spacery po największych i najpiękniejszych bibliotekach świata. Warto zobaczyć! A jak placówka, która realizuje zadania Powiatowej Biblioteki Publicznej, radzi sobie na co dzień w tych trudnych czasach? – Swoją działalność przenieśliśmy do Internetu. Nie mamy w swojej ofercie e-booków, więc o wypożyczaniu książek w jakiejkolwiek formie, na ten moment nie ma mowy. Staramy się jednak być kreatywni i mamy wiele propozycji dla naszych Czytelników – mówi Renata Czarnecka-Pyła, dyrektor Biblioteki Publicznej w Swarzędzu.

Jedną z nich jest… pandemnik. – To taki nietypowy pamiętnik, bo czasu pandemii. Chcemy, aby osoby korzystające z naszej placówki podzieliły się z nami swoimi emocjami, przemyśleniami i zmianami, jakim podlega ich życie w tym trudnym czasie. To konkurs skierowany do różnych grup wiekowych. Dzieci do lat 10 mogą przysyłać prace plastyczne, młodzież prosimy o stworzenie komiksu, a osoby nieco starsze o tekst literacki. Każdy może też podesłać filmik. Więcej informacji na temat tej zabawy można znaleźć na naszych stronach – informuje Renata Czarnecka-Pyła. – Ale to nie wszystko. Udostępniamy na przykład legendy o naszym regionie przygotowane przez portal WielkoPolska Ciekawie, a także organizujemy różne quizy dla dzieci i dorosłych – dodaje.

czytanie książkiKolejna część “Dreptaka” autorstwa Agaty Widzowskiej czytana przez panią Asię Gajowiecką-Misztal (fot. Biblioteka Publiczna w Swarzędzu Facebook)

Biblioteka w Swarzędzu przy tej okazji promuje też lokalnych twórców. Wchodząc na stronę placówki możemy m.in. wirtualnie odwiedzić wystawę prac Marii Łbik, której tematem jest kosmos czy też wysłuchać kolejnych fragmentów bajki „Dreptak i Pępek Świata”. To sympatyczna opowieść o prosiaczku, którego ulubionym zajęciem jest obserwowanie świata i opisywanie go w swoim Ryjowniczku Dreptaka. – Autorką tej książeczki jest pracująca w naszej bibliotece Anna Widzowska. Przy okazji warto dodać, że jej opowieść otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką im. Astrid Lindgren w konkursie organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – mówi Renata Czarnecka-Pyła.

W swarzędzkiej bibliotece wszyscy już jednak czekają na moment, w którym placówka zostanie otwarta dla czytelników. A to może stać się już niebawem. – Dokładnej daty jeszcze nie znamy. Wiemy za to, że będzie się to wiązało z wieloma obostrzeniami. Nasi pracownicy będą musieli pracować w przyłbicach, maskach i rękawiczkach. Odwiedzający nas najprawdopodobniej nie będą też mieli możliwości chodzenia między regałami i długiego wyszukiwania odpowiedniej dla siebie pozycji. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Zwrócone książki nie tylko będą odkażane, ale też poddane dwutygodniowej kwarantannie. Myślę jednak, że poradzimy sobie z tą nietypową sytuacją – kończy dyrektor placówki ze Swarzędza.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 kwietnia 2020