MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Laserowy pokaz w Borówcu

laser

Być może nie wszyscy wiedzą, że w niewielkim Borówcu, w gminie Kórnik, znajduje się Obserwatorium Astrogeodynamiczne Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. I to właśnie tam, w ramach Kórnickich Dni Nauki 2022, można było obejrzeć wieczorny pokaz lasera badawczego. Pogoda dopisała, bo niebo było bezchmurne, a gwiazdy świeciły jasnym blaskiem. Dopisali też miłośnicy „kosmicznych ciekawostek”. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w takiej placówce. Zwłaszcza tych najmłodszych, których mimo dość późnej pory, w Borówcu nie zabrakło.

– Pytaniem, które najczęściej słyszymy od naszych gości jest to „czym wy się tutaj zajmujecie?”. No więc takie spotkanie jak to, jest świetną okazją, aby odpowiedzieć, że m.in. wykonujemy laserowe pomiary odległości do sztucznych satelitów Ziemi i śmieci kosmicznych. No i wyznaczamy ich pozycje – mówił do zebranych doktorant Adrian Smagło. – Tymi śmieciami jest wszystko to, co nie jest aktywną satelitą lub to, co zostało „wyprodukowane” po ich zderzeniu. To mogą być jakieś blaszki, śrubki i tym podobne przedmioty – opowiadał.

W tym miejscu należy dodać, że te laserowe pomiary są niesamowicie precyzyjne. W przypadku sztucznych satelitów ziemi mowa nawet o centymetrowej dokładności. Ta wysoka dokładność uzyskiwanych danych jest oczywiście wykorzystywana do wielu naukowych badań. I właśnie działanie takiego lasera mogli zobaczyć ci wszyscy, którzy odwiedzili Borówiec. Nie zabrakło też pytań, choćby takich o to, czy działający laser nie przeszkadza pilotom samolotów. O tym, czym jeszcze zajmuje się Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu można przeczytać TUTAJ.

laserfot. Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 września 2022