Liderki piąte w Polsce

juniorki lidera swarzedz

Koszykarki Lidera Swarzędz z rocznika 2002/03 wystąpiły w Gdyni w turnieju finałowym mistrzostw Polski juniorek starszych. – Było to dla nich zwieńczenie sezonu, w którym zajęły drugie miejsce w Wielkopolsce i wywalczyły czwartą lokatę w Młodzieżowym Pucharze Polski – mówi Marcin Madanowski, kierownik sekcji w swarzędzkim klubie. W Gdyni koszykarki Lidera trafiły do grupy B, w której na dzień dobry pokonały UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 57:51. – O naszej wygranej zadecydowała koncertowa gra na przełomie trzeciej i czwartej kwarty. Niestety, kontuzji kolana w tym meczu doznała Oliwia Flaszak, co wykluczyło ją z gry do końca turnieju. To bardzo zawęziło rotację trener Annie Talarczyk. – dodaje.

Drugiego dnia turnieju Liderki grały z UKS Trójką Żyrardów i zwycięstwo gwarantowało im awans do półfinału. – Dziewczyny zaczęły ten mecz katastrofalnie i po 10 minutach przegrywały już 4:20. W tym spotkaniu przez trzy kwarty nie udawało im się praktycznie nic. Przed ostatnią częścią gry przegrywaliśmy 30:47 i nic nie zwiastowało dramatycznej końcówki. Wtedy jednak Wiktoria Flaszak trafiła pięć razy za trzy punkty i odrobiliśmy prawie całą stratę. Niestety, w końcówce zabrakło nam trochę szczęścia i rywalki zwyciężyły 55:52. W ten sposób droga do półfinału strasznie się skomplikowała – relacjonuje Marcin Madanowski.

Aby na ten awans liczyć Liderki musiały przede wszystkim wygrać z AZS Poznań. – Do przerwy w tym spotkaniu był remis, ale nasze zawodniczki nie miały odpowiedzi na warunki fizyczne Weroniki Piechowiak i ostatecznie przegrały 66:85 – dodaje. Liderkom na osłodę pozostał zatem mecz o piąte miejsce z drużyną Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk. – Trener Annie Talarczyk udało się zmobilizować zespół i grając w siedem zawodniczek, po kapitalnej grze, ograły rywalki 84:64. Rewelacyjne spotkanie rozegrała Aleksandra Żukowska, która rzuciła 30 punktów i zebrała 14 piłek. To było słodkie zakończenie turnieju, który jednak był rozczarowaniem dla swarzędzanek wierzących w udział w meczach finałowych – mówi Marcin Madanowski..

– Po turnieju nasze koszykarki zebrały mnóstwo pochwał za ciekawą i szybką koszykówkę, niezłomnych charakter i waleczność. Piąte miejsce w Polsce to ogromny sukces, w najwyższej kategorii młodzieżowej, w której grało prawie 40 zespołów. Wielkie brawa należą się Liderkom oraz sztabowi trenerskiemu, Annie Talarczyk, Magdalenie Dedio, Tomaszowi Eichertowi i Dawidowi Dzikiewiczowi – dodaje.

juniorki lidera swarzedzJuniorki starsze Lidera Swarzędz zajęły piąte miejsce w Polsce (fot. Lider)

Bardzo dobrze w rozgrywkach młodzieżowych radzą sobie również kadetki, które w miniony weekend we własnej hali rozgrywały rundę rewanżową strefy z województwem zachodniopomorskim. – Dziewczyny w pierwszym dniu turnieju, po koszykarskim horrorze z dogrywką pokonały KSKK Koszalin 61:56, a w następnych dniach ograły Wilki Morskie Szczecin 75:46 oraz MKS Kusy Szczecin 76:47. Tym samym podopieczne trener Magdaleny Dedio z bilansem 6-4 awansowały z trzeciego miejsca do ćwierćfinałów mistrzostw Polski do lat U15, które odbędą się w dniach 9-11 kwietnia. To duży sukces Liderek rocznika 2006, które pierwszy raz zagrają w rozgrywkach centralnych PZKosz – uważa kierownik sekcji swarzędzkiego klubu.

Opublikowano: 23 marca 2021