Relacje
Likwidacja azbestu w powiecie

Powiat poznański skutecznie dba środowisko. To dotyczy nie tylko likwidacji źródeł niskiej emisji, ale także usuwania ciągle jeszcze obecnego azbestu. – Właśnie wystartowaliśmy z kolejną edycją programu mającego na celu likwidację wyrobów zawierających azbest. Wnioski można składać do 18 lipca w urzędach gmin powiatu poznańskiego właściwego dla położenia danej nieruchomości. Po raz pierwszy wnioskodawcami mogą być również podmioty prowadzące działalność gospodarczą – mówi Agata Sibila z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
– Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości. Trzeba również pamiętać, aby przed realizacją zadania zgłosić prace związane z demontażem azbestu do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa Powiatowego w Poznaniu – przypomina. Dodajmy, że powiat poznański, który jest pionierem w dziedzinie usuwania azbestu w Polsce, pokrywa sto procent kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych. Dotyczy to demontażu, odbioru, transportu oraz unieszkodliwienia zgłoszonego materiału.
Dlaczego azbest jest niebezpieczny i źle wpływa na środowisko? Przede wszystkim dlatego, że zawiera włókna, które przedostają się do dróg oddechowych człowieka, kiedy ten jest w jego otoczeniu. Większa ich ilość tych włókien w powietrzu zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego: pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucnowych, raka płuc, międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej. Skutki szkodliwego działania azbestu nie muszą być natychmiastowe; jego działanie u człowieka może ujawnić się nawet po kilkudziesięciu latach.
Więcej informacji na temat programu “Likwidacji wyrobów zawierających azbest w roku 2025” na stronie bip.powiat.poznan.pl