MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Ludzie kultury docenieni

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu wręczono nagrody Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2014. Uroczystość miała miejsce przed VIII sesją Rady Powiatu, której tematem był m.in. rynek pracy.

Wyróżnionym nagrody wręczali Starosta Poznański Jan Grabkowski oraz przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu Piotr Burdajewicz. – To już piąty raz, gdy doceniamy artystów oraz osoby działające na rzecz szeroko rozumianej kultury. To dla nas ważny dzień, ponieważ kultura jest wyjątkowo istotną dziedziną naszego życia. Z przyjemnością słucham, jak artyści mieszkający i tworzący w powiecie, z dumą mówią o swoich korzeniach – powiedział Jan Grabkowski.

Pierwsza nagrodę, w wysokości 8 tys. zł., otrzymała Teresa Rogozia-Olejnik. Założycielka i opiekunka Klubu Pro Sinfonika im. Mieczysława Karłowicza przy LO w Kórniku. Laureatka w ramach klubu organizuje różnorodne wydarzenia i spektakle muzyczne, koncerty, wieczory patriotyczno-muzyczne przybliżając sylwetki wielkich Polaków. Założony przez nią folklorystyczny zespół taneczny, wyłoniony spośród najbardziej utalentowanej młodzieży promował polską muzykę ludową i polskie tańce ludowe.

Przez 40 lat działalności klubu Teresa Rogozia-Olejnik przyczyniła się do rozwoju lokalnej społeczności, poprzez kształtowanie wśród kilku pokoleń, kultury i wiedzy muzycznej. Warte podkreślenia jest także to, że laureatka pierwszej nagrody cały czas ma olbrzymi wpływ na rozwój kultury regionalnej. Kształtuje charaktery, poszerza wiedzę i poczucie lokalnej dumy, dba o ochronę dziedzictwa kulturowego, organizuje akcje edukacyjne i popularyzatorskie z zakresu wiedzy o artystach Powiatu Poznańskiego.

Druga nagroda (5 500 zł) trafiła do Hanny Sztachańskiej z Rokietnicy. Uczennica klasy IV b Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Napachaniu tylko w 2014 roku uhonorowana została wieloma prestiżowymi nagrodami. W tym miejscu warto wymienić te najważniejsze, czyli Grand Prix VIII Spotkań Mistrzów Muzyki w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej Pacanów – Norwegia 2014, I miejsce na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Wesoła Pięciolinia” w Ostrowie Wielkopolskim czy też I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży: „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” w Krakowie.

Na zaproszenie Majki Jeżowskiej wzięła również udział w charytatywnym projekcie Fundacji Ronalda McDonalda. Tym samym wzięła udział w nagrywaniu płyty i to w towarzystwie takich artystów jak: Urszula, Hania Stach, Rafał Brzozowski, Andrzej Krzywy, Olga Bończyk czy Natalia Schroeder. Hania jest także wielokrotną zdobywczynią I miejsca w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Wiosenne Poezjowanie”. Występuje także w szkolnych i gminnych przedstawieniach i artystycznych przedsięwzięciach, a także jest członkinią Zespołu Wokalno-Tanecznego „FAMA” z Rokietnicy

Trzecią nagrodę Powiatu Poznańskiego (2 500 zł) odebrali Ewa Jarosława i Włodzimierz Buczyńscy z Wierzonki. W 2014 roku państwo Buczyńscy angażowali się w organizowanie wielu wydarzeń odbywających się w ramach obchodów roku Augusta Cieszkowskiego. To ich zasługą było m.in. opracowanie merytoryczne wystawy z okazji 200-lecia urodzin Augusta Cieszkowskiego, opracowanie tekstów do albumu pt. „Hr. August Cieszkowski” oraz przygotowanie wielu publikacji, które ukazały się w różnego rodzaju wydawnictwach.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 czerwca 2015