MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Ludzie kultury nagrodzeni

zespół wiwaty

Powiat poznański kolejny raz docenił ludzi kultury, przyznając nagrody finansowe i wyróżnienia rzeczowe za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Nagrodę główną otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty, działający przy Pobiedziskim Ośrodku Kultury.

– Powiat poznański już od wielu lat wspiera ludzi i instytucje działające na rzecz kultury. Teraz, w tych trudnych czasach, jest to szczególnie ważne – podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski. – Przez te wszystkie lata wyróżnialiśmy zarówno artystów i twórców, jak i animatorów oraz pracowników instytucji kultury. Doceniamy przede wszystkim ludzi z pasją, działających na rzecz swoich środowisk i promujących powiat poznański, tak w kraju jak i na świecie. I bardzo się cieszę, że takich ludzi w naszym regionie nie brakuje – dodaje.

W tym roku nagrodę pierwszego stopnia otrzymał świętujący właśnie 50-lecie swojej działalności Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty. Grupa powstała przy ówczesnym Zakładowym Domu Kultury PGR Pomarzanowice, a jej założycielką była Jadwiga Mikołajewska. Pierwszym choreografem zespołu, który swoją nazwę zaczerpnął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego, był Kazimierz Brdęk. Obecnie, już od dwudziestu lat, tę funkcję sprawuje Sławomir Pawliński. – Od początku swojej działalności staramy się propagować tradycje folklorystyczne naszego regionu i swoją działalnością wpisujemy się w pejzaż kulturowy Szlaku Piastowskiego – podkreślają artyści.

Zespół w swoim repertuarze ma tańce narodowe oraz liczne widowiska okolicznościowe. Upowszechnia również tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Wiwaty od wielu już lat promują Pobiedziska oraz powiat poznański na licznych imprezach krajowych i zagranicznych. Na wielu z nich grupa otrzymała nagrody oraz wyróżnienia. – Zagraliśmy ponad 1000 koncertów, odwiedziliśmy 30 krajów i odbyliśmy ponad 80 wojaży artystycznych. Na koncie mamy liczne nagrania radiowe oraz telewizyjne, nagraliśmy też płytę – podkreślają artyści, którzy w tym roku zamierzają świętować pół wieku działalności swojego zespołu.

zespół wiwatyZespół Pieśni i Tańca Wiwaty

Jubileusz 25-lecia w tym roku obchodzi również Zespół Folklorystyczny Modrzanki z Modrza w gminie Stęszew, który został uhonorowany nagrodą drugiego stopnia. Grupa od samego początku prowadzona jest przez Weronikę Polaczek, autorkę programów o charakterze rozrywkowym i ludowym. Zespół występuje przy akompaniamencie autorskiej muzyki Czesława Gryski z Plewisk. – Przez te 25 lat zagraliśmy ok. 350 koncertów w Poznaniu, powiecie poznańskim oraz w całej Wielkopolsce. Zespół brał udział w imprezach o charakterze lokalnym oraz ogólnopolskim i międzynarodowym – wyliczają artystki działające przy Domu Kultury w Stęszewie.

modrzankiZespół Folklorystyczny Modrzanki

Powiatowa nagroda trzeciego stopnia trafiła natomiast do Krzysztofa Żeleśkiewicza, animatora amatorskiego ruchu muzycznego, prowadzącego jako kapelmistrz Orkiestrę Dętą w Chludowie oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Z tą pierwszą sięgnął po wiele nagród i wyróżnień. Krzysztof Żeleśkiewicz organizował także wiele ciekawych i okolicznościowych wydarzeń muzycznych w powiecie poznańskim. Jedną z nich był przegląd orkiestr.

Krzysztof ŻeleśkiewiczKrzysztof Żeleśkiewicz

W tym roku powiat poznański przyznał trzy wyróżnienia: Hannie Lizinkiewicz – pianistce, a także prezes Stowarzyszenia im. Józefa Madei współorganizującego m.in. Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei w Pałacu Jankowice, Jadwidze Anioła – twórczyni ludowej specjalizującej się w plastyce obrzędowej oraz młodym tancerzom – Annie Herckiej i Szymonowi Żytlińskiemu.

hanna lizinkiewiczHanna Lizinkiewicz

jadwiga aniołaJadwiga Anioła

Anna Hercka i Szymon ŻytlińskiAnna Hercka i Szymon Żytliński

Tegoroczną uroczystość ogłoszenia laureatów nagród powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury, podobnie jak tę w roku ubiegłym, zorganizowano w formie gali telewizyjnej.

Zapraszamy do jej obejrzenia:
– Wielkopolska Telewizja Kablowa (WTK), w środę 12 maja, o godzinie 19:48 i 22:22; w czwartek 13 maja, o godzinie 8:48; w piątek 14 maja o godzinie 19:48 i 22:19 oraz w sobotę 15 maja, o godzinie 8:55.
– Telewizja STK w środę 12 maja i piątek 14 maja, w co dwugodzinnych pętlach.
– Telewizja TVP3 Poznań, w środę 12 maja, w paśmie 18:50 po Teleskopie i prognozie pogody; w piątek 14 maja, w paśmie 14:43 po Teleskopie i prognozie pogody oraz w sobotę 15 maja, pasmo 18:50 po Teleskopie i prognozie pogody.
– strony internetowe: www.powiat.poznan.pl i www.powiatpoznanski.telewizjastk.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 maja 2021