MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dookoła powiatowego świata

Mazanie po ścianie

Powstający ECO_MUR_ALL w Mosinie (fot. JadłodzielniaMosina)

Kiedyś graffiti kojarzyło się przede wszystkim z nieestetycznymi bazgrołami. Później rozwinęła się sztuka ulicy, a twórcy zamiast farb w sprayu zaczęli chwytać za pędzle. Z czasem “mazanie po ścianie” stało się modne i trafiło na salony.

W powiecie poznańskim powstało ostatnio sporo nowych murali, które stały się istotnym elementem krajobrazu. Z uwagi na duże rozmiary i lokalizację w często odwiedzanych punktach miast murale przypominają nieco billboardy. Różnica tkwi w estetyce, a przede wszystkim w przekazie. Murale zaskakują, przypominają o ważnych wydarzeniach, zachęcają do działania albo po prostu upiększają przestrzeń.

Kolorowy świat
Targowisko miejskie w Mosinie od niedawna nabrało kolorów! Najpierw w efekcie współpracy Mosińskiego Ośrodka Kultury i grupy Jadłodzielnia Mosina powstał ECO_MUR_ALL, w którego powstaniu maczało pędzel kilkuset mieszkańców miasta. Malowidło prezentuje sceny związane z naturą, ruchem zero waste i zdrowym trybem życia. Nieco później pojawił się mural Kupuj elegancko, promujący produkty lokalne. Ozdobą centrum Lubonia stał się Dzień w Luboniu – prezentacja przemijania w formie obrazów ujętych w filmowe klatki. W tle pojawiają się sylwetki charakterystycznych budynków. W Suchym Lesie niezwykłą kompozycję malarską można podziwiać na 400 m2 ścian zewnętrznych prywatnego domu BEAty Pflanz. Projekt Mieszkam w swoim obrazie  rozpoczął się w 2009 roku, a obecnie artystka tworzy już czwartą odsłonę swojego imponującego dzieła.

Powstający ECO_MUR_ALL w Mosinie (fot. JadłodzielniaMosina)ECO_MUR_ALL w Mosinie (fot. JadłodzielniaMosina)

Zielono mi!
Zadaniem murali jest upiększanie zurbanizowanej przestrzeni. Często pojawiają się na nich motywy związane z naturą, stąd też piękne drzewa, które „wyrosły” na ścianach domu w Zalasewie i  przychodni w Swarzędzu. Przy Obornickich Łazienkach powstało malowidło przedstawiające zwierzęta w leśnej scenerii. Obok namalowano pociąg ciągnięty przez parowóz, jaki kursował po pobliskim moście. Leśne akcenty pojawiają się również na ścianie bloku na Osiedlu – nomen omen – Leśnym w Koziegłowach. Mural prezentuje sójkę i inne ptaki, jakie można obserwować w pobliskiej Puszczy Zielonce. Inna skrzydlata piękność – bajecznie kolorowa żołna przelatująca nad ogrodem pełnym kwiatów – dzięki uczniom Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu ozdobiła ścianę tej placówki.

Mural w Zalasewie (fot. M. Szrajbrowski)Mural w Zalasewie (fot. M. Szrajbrowski)

Kolorowe szkoły
Szkolne mury wydają się idealnym miejscem na prezentację murali. W Puszczykowie uczniowie szkoły podstawowej mogą oglądać na ścianie wiersz Krystyny Miłobędzkiej – poetki i mieszkanki miasta. W Szkole Podstawowej Nr 2 w Luboniu nauczyciele stworzyli mural, który służy im za… pomoc naukową podczas lekcji pod chmurką. W Skórzewie kopię nieistniejącego muralu przedstawiającego patrona Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Skórzewie prezentowana jest w szkolnym holu. Wizerunek patronki szkoły umieszczono też na fasadzie Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Śremie. Najbardziej kolorowa jest bez wątpienia Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Uśmiechu w Śremie, gdzie na ścianach możemy zobaczyć Małego Księcia, baśniowe postaci i nuty pewnej znanej piosenki.

Na sportowo
Popularnym wątkiem eksponowanym na ścianach są zmagania sportowe. Przegląd najróżniejszych dyscyplin prezentuje malowidło na ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. Pamiątką po Mistrzostwach Świata w Kręglarstwie Klasycznym, które w 2021 roku odbyły się w Tarnowie Podgórnym, jest efektowny mural na ścianie tamtejszego urzędu gminy. W ramach akcji Stowarzyszenia CREO, promującej aktywność osób z niepełnosprawnościami, wizerunki sportowców na wózkach zdobią ściany w Czerwonaku i Obornikach, a w Śremie namalowano postać niepełnosprawnej mamy z dzieckiem na rękach.

Mural sportowy w Swarzędzu (fot. Izabela Paprzycka)Mural sportowy w Swarzędzu (fot. Izabela Paprzycka)

Powstanie na ścianie
W ostatnich latach murale stały się popularną formą upamiętnienia powstania wielkopolskiego. Wizerunki ważnych postaci, historyczne wydarzenia i powstańcze symbole pojawiły się w Białężynie, Bninie, Czerwonaku, Koziegłowach, Lusowie, Obornikach, Pobiedziskach, Puszczykowie, Rogalinku i Swarzędzu. W Śremie ściany bloków upiększyły aż trzy imponujące obrazy. Niekiedy, jak w Biedrusku, Buku czy Kostrzynie, powstańczym symbolom towarzyszą wizerunki miejscowych zabytków. Charakterystyczne elementy panoramy miasta zawiera też mural w Swarzędzu oraz praca, która powstała w Luboniu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Autor: Piotr Basiński

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Leśny mural w Koziegłowach (fot. Marcin Deckert)Leśny mural w Koziegłowach (fot. Marcin Deckert)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 marca 2022