MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Metropolitalna premiera

apetyt na czereśnie konferencja prasowa

Po dwóch broadwayowskich hitach – „Pięknej i Bestii” oraz „Deszczowej piosence” – Teatr Muzyczny w Poznaniu stawia na twórczość Agnieszki Osieckiej. Spektakl „Apetyt na czereśnie” będzie można obejrzeć również w gminach powiatu poznańskiego.

– Ta premiera ma dla nas wymiar metropolitalny. Zaraz po tym jak zagramy spektakl na naszej scenie, pokażemy go w miejscowościach powiatu poznańskiego. Można powiedzieć, że w świadomy sposób budujemy publiczność dla nowego teatru, którego nowa siedziba wkrótce powstanie – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Przemysław Kieliszewski. – Dlaczego „Apetyt na czereśnie”? Nie chcemy tylko prezentować dzieł rodem z Broadwayu. Sięgamy po twórczość Osieckiej, ponieważ jej niezwykle kobiece spojrzenie na świat, a także geniusz uchwycenia w dialogach złożonych relacji damsko-męskich sprawia, że w tej sztuce każdy może odnaleźć cząstkę własnej historii – dodał.

W przedstawieniu zaprezentują się znakomici artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu. W roli Kobiety zobaczymy Katarzynę Tapek, a w roli Mężczyzny wystąpi Radosław Elis. – To jest przede wszystkim historia o miłości. Nasi bohaterowie w momencie, w którym się spotykają, po raz pierwszy rozmawiają ze sobą tak naprawdę szczerze – mówił ten drugi. – Autorka tej sztuki jest mi bardzo bliska. Ogromna wartością tego tekstu jest to, że każdy, kto jest w związku, znajdzie jakiś element, który dotyczy jego relacji z drugim człowiekiem – dodała jego partnerka na scenie. Spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz. – To mój czwarty tytuł w tym teatrze – przypomniał.

– Kiedy dowiedziałem się z kim będę pracował od razu przystałem na tę propozycję – dodał. „Apetyt na czereśnie” to błyskotliwa opowieść o miłości, zazdrości i zdradzie, o tym co buduje, a co niszczy, a także o zwykłych, codziennych sprawach. Muzykę do spektaklu skomponował Maciej Małecki, którą na scenie wykonywać będą dwaj pianiści, Jakub Kraszewski oraz Radosław Mateja. – To cykl błyskotliwie napisanych miniatur muzycznych. Każdy z utworów przenosi nas w inny krajobraz dźwiękowy – mówi ten pierwszy. Sztuka swoją pierwsza premierę miała 13 czerwca 1968 roku. Zagrali w niej Iga Cembrzyńska i Marian Kociniak.

Teraz zaprezentują ją artyści z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Po premierze, 5 i 6 kwietnia w stolicy Wielkopolski, spektakl zostanie zaprezentowany w miejscowościach powiatu poznańskiego. 7 kwietnia obejrzą go widzowie w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach, 9 kwietnia w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach, 11 kwietnia w Kinie Wielkopolanin w Buku, 12 kwietnia w Dworze w Skrzynkach, a 13 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy. Trwają rozmowy na temat kolejnych lokalizacji. W planach jest także zagranie „Apetytu na czereśnie” w nowych terminach dla mieszkańców Poznania w czerwcu i wrześniu.     

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 kwietnia 2024