MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Międzynarodowe porozumienie

Zamek Tebnitz - Centrum Edukacji i Spotkań

W niemieckim Zamku Trebnitz, Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki oraz Darius Muller, dyrektor Stowarzyszenia Zamek Tebnitz – Centrum Edukacji i Spotkań, podpisali porozumienie mające na celu zapoczątkowanie współpracy dotyczącej badania, dokumentacji oraz promocji kulturowego oraz kulinarnego dziedzictwa regionów Wielkopolski i Brandenburgii. To pierwszy międzynarodowy projekt „młodej” powiatowej instytucji kultury powiatu poznańskiego, który oprócz aspektów kulinarnych, będzie skutkować także promocją dziedzictwa kulturowego naszego regionu po drugiej stronie Odry.

Siedzibą stowarzyszenia jest Zamek Trebnitz. To niezwykle okazała budowla, która niebawem będzie obchodzić swoje święto, bo 22 czerwca odbędzie się uroczystość z okazji 800-lecia zamku. Z tej okazji Instytut Skrzynki przygotował smakowitą niespodziankę dla mieszkańców Trebnitz. Podczas imprezy rocznicowej uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję rozsmakować się w wielkopolskiej tradycji kulinarnej, bowiem na festynie będą dostępne stoiska gastronomiczne i degustacyjne członków Szlaku kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Będą to  m.in.: Wytwórnia Lodów z Kórnika, Gospodarstwo Pasiecznego Miody Ibrona z Puszczykowa, wytwórnia pierogów „Nie śpimy, lepimy!” ze Swarzędza.

Przemysław Tecław z Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprezentuje też pokaz wytwarzania tradycyjnej kiełbasy białej wielkopolskiej parzonej, który zakończy się wspólną degustacją. Warto wspomnieć, że w Trebnitz oprócz niezwykłego zamku i parku, pozostałe zabudowania kompleksu zostały zaanektowane są na m.in. muzeum w formie galerii sztuki, gdzie obecnie znajduje się wystawa prac Adolfa Ryszki, salę warsztatową, archiwum pedagogiki specjalnej, apartamenty noclegowe, czy sklepik i kawiarenkę z lokalnymi przysmakami.

Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań jest placówką edukacyjną o profilu polityczno‐kulturalnym, która główny nacisk swojej działalności kładzie na międzynarodowe projekty wymian, głównie z Polską i krajami Europy Wschodniej. Jako pełnomocnik ds. partnerstwa kraju związkowego Brandenburgii w Wielkopolsce, Stowarzyszenie Zamek Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań jest odpowiedzialne za rozwój oraz utrzymywanie kontaktów w dziedzinie społeczeństwa obywatelskiego, kultury i administracji.

Stowarzyszenie posiada własny program edukacyjny obejmuje następujące obszary tematyczne:

  • międzynarodowe i międzykulturowe spotkania młodzieży (warsztaty z zakresu sztuk plastycznych, jak również warsztaty teatralne, fotograficzne, filmowe, cyrkowe, muzyczne, taneczne oraz pisarskie);
  • historyczno‐polityczna i międzynarodowa edukację młodzieży (Lasek Pokoju, warsztaty ze świadkami historii oraz inne warsztaty historyczne, seminaria poświęcone zagadnieniom ekologii, Europy oraz demokracji);
  • polsko‐niemieckie projekty poświęcone uczestnictwu młodzieży w życiu regionu przygranicznego;
  • propozycje kulturalne w regionie (koncerty, wystawy, rozmowy i fora dyskusyjne);
  • szkolenia i konferencje np. coroczne Polsko‐Niemieckie Forum Wymiany Młodzieży dla instytucji/organizacji odpowiedzialnych za kształcenie zawodowe młodzieży, udzielających się na płaszczyźnie współpracy polsko‐niemieckiej.

Więcej informacji o stowarzyszeniu znaleźć można jego na stronie internetowej.

Źródło: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 czerwca 2024