MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Młodzież chce uprawiać sport

Na stadionie lekkoatletycznym w Puszczykowie odbyło się podsumowanie sportowego współzawodnictwa szkół w powiecie poznańskim. Uczestniczyło w nim ponad 3,5 tysiąca uczniów ze 130 szkół powiatu poznańskiego. To duży wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. – Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko się cieszyć, że młodzież garnie się do sportu. My ze swojej strony robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tym młodym ludziom zapewnić jak najlepsze warunki do uprawiania tego sportu. Przykładem tego może być ten piękny stadion, na którym się spotkaliśmy – mówił obecny na podsumowaniu starosta poznański Jan Grabkowski.  

– Zdecydowana większość uczniów i szkół bawi się w sport. Są jednak i takie placówki, które traktują rywalizację bardzo profesjonalnie. Wystarczy tylko wymienić sekcję lekkoatletyczną działającą w szkole w Puszczykowie, sekcję unihokeja w Swarzędzu czy badmintona w Baranowie. Reprezentanci tych placówek osiągają bardzo dobre wyniki. Głównym celem współzawodnictwa szkół jest jednak zachęcenie młodzieży do aktywnego trybu życia. A jak część z nich poczuje smak zwycięstwa i z czasem trafi do klubów, to nasza radość będzie tym większa – dodał wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

W rywalizacji najmłodszych, czyli w Igrzyskach Dzieci, z rocznika 2005 i młodszych, udział wzięły 72 szkoły. Najlepsi w tym gronie okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Mosiny. Efektowny puchar z rąk starosty poznańskiego odebrał m.in. Jacek Fajfer, uczeń VI klasy. – W tym roku wygrałem rywalizację w czwórboju lekkoatletycznym i biegach przełajowych. Na tą pierwszą konkurencję składają się rzut piłeczką, skok w dal oraz biegi na 60 i 1000 metrów. Lubię lekkoatletykę, ale swoją przyszłość wiąże z… żużlem. W miniony weekend zająłem trzecie miejsce w turnieju mistrzostw Polski w mini żużlu. W ubiegłym roku wraz z bratem Wojtkiem wywalczyliśmy mistrzostwo kraju w parach – mówi uczeń z Mosiny.

Drugie miejsce w Igrzyskach Dzieci zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 z Kórnika, a trzecie – Szkoła Podstawowa z Przeźmierowa. Poza podium znalazły się Szkoła Podstawowa z Suchego Lasu, Szkoła Podstawowa z Lusowa oraz Szkoła Podstawowa z Kamionek, które również otrzymały wyróżnienia. W rywalizacji Igrzysk Młodzieży Szkolnej, w której uczestniczyli uczniowie z rocznika 2002-04, w gronie 50 szkół, triumfowali reprezentanci Szkoły Podstawowa nr 5 w Luboniu, która została m.in. mistrzem województwa w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt.

Na podium stanęli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Kórnika i Szkoły Podstawowej nr 3 z Lubonia. Dalsze miejsca zajęły Szkoła Podstawowa z Baranowa, Szkoła Podstawowa nr 2 ze Skórzewa oraz Szkoła Podstawowa nr 1 z Zalasewa. Nieco mniej, bo 8 palcówek przystąpiło do walki w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych, rocznika 1998 i młodszych. W tym przypadku najlepszy okazał się Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu. – Ta nagroda w dużej mierze jest dla naszej drużyny koszykarek. Kilka z nas trenowało w drużynie Lidera i to zaprocentowało podczas rywalizacji szkolnej – powiedziała Natalia Turek z III klasy ZS nr 1 w Swarzędzu.

Swarzędzka Jedynka w podsumowaniu rocznym wyprzedziła Zespół Szkół w Kórniku i Zespół Szkół w Puszczykowie, którego uczniowie zdobyli mistrzostwo w wojewódzkiej lidze lekkoatletycznej dziewcząt i chłopców. Dziewczyny zdobyły także mistrzostwo w sztafetowych biegach przełajowych. W kategorii Najbardziej Usportowiona Gmina triumfował Kórnik przed Swarzędzem i Luboniem. W sumie, w tym roku szkolnym przeprowadzono 94. zawody w różnych dyscyplinach sportowych. – Na realizację zadań mistrzostw szkół powiatu poznańskiego przekazaliśmy 142 500 zł. I tego nie żałujemy, ponieważ sport jest potrzebny. Zawsze podkreślałem, że ci, którzy go uprawiają lepiej się uczą i rozwijają – podsumował Jan Grabkowski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 czerwca 2018