MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Monodram “Belfer” w Mosinie

plakat

Mosiński Ośrodek Kultury zaprasza 7 lutego o godz. 18.30 na monodram w wykonaniu Macieja Szmańdy zatytułowany “Belfer”, autorstwa Jean Pierre Dopagne. Ten wyjątkowy spektakl odbył się już podczas pierwszego festiwalu teatralnego w Mosinie FesTTeatr. Wywarł wtedy na publiczności niesamowite wrażenie i dlatego zdecydowano się go powtórzyć.

– Wyobraźmy sobie nauczyciela, który od dziecka chciał zajmować się kształceniem młodzieży. Zainspirowany swoim szkolnym mentorem marzył o opowiadaniu historii dzieciom, o rozbudzaniu w nich miłości do literatury i sztuki… Los zdarzył jednak, że na swej drodze zawodowej spotyka nauczycieli w najmniejszym stopniu niepodzielających jego pasji. Środowisko, w którym się obraca, powoli tłamsi i rujnuje jego aspiracje, marzenia i plany, konsekwentnie i uparcie studzi jego dydaktyczny zapał i entuzjazm – informują organizatorzy wydarzenia.

Do tego wszystkiego przyszło mu pracować w szkole „przeznaczonej dla tzw. trudnej młodzieży”, młodzieży, która w ogóle niezainteresowana jest tym, co ma jej do przekazania, i która manifestuje swoje znudzenie i swą ignorancję prowokacyjnymi zachowaniami i niewybrednymi uwagami. Każda lekcja staje się walką o przetrwanie, każdy poranek przynosi niepokój i ciążący na sercu lęk przed spotkaniem z uczniami. Jak długo wytrwać może wrażliwy belfer w tym dydaktycznym uniwersum, które skazuje go każdego dnia na „martwe spojrzenia”, na „ciała uwalone na pulpit”, na dźwiganie „krzyża pańskiego” przerastającego powoli jego siły?

Monodram „Belfer” w reżyserii Macieja Szmańdy przynosi odpowiedź na postawione powyżej pytanie. Należy przy tym zaznaczyć, że nie jest to jedynie opowieść o sfrustrowanym nauczycielu, który pewnego dnia powiedział „dość!”. Problem jest dużo głębszy i bardziej złożony… Oglądając Belfra, będziecie mieli Państwo okazję doświadczyć całej gamy emocji: od rozbawienia, poprzez smutek, a na zadumie kończąc. Tematy poważne podane są w groteskowej szacie utkanej z wielu przejmujących i dających do myślenia, a jednocześnie komicznych scen i sytuacji – zapewniają organizatorzy. Więcej informacji na plakacie.

plakat

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 stycznia 2024