Można się bezpłatnie zaszczepić! (03.10.2019)

epoznan logo

Sezon grypowy dopiero się rozpoczyna. – Od 1 do 30 września zarejestrowano 11.077 pacjentów z objawami grypopodobnymi na terenie miasta i powiatu poznańskiego. Nie odnotowano laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń wirusami grypy – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu.

Największe ryzyko zakażenia występuje w miejscach, w których występują duże skupiska ludzi. Wirus przenosi się podczas kaszlenia czy kichania. Objawy są typowe – gorączka, ból głowy, osłabienie, kaszel, ból gardła, katar, dreszcze. Według lekarzy najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko grypie, a także unikanie tłumów.

7 października rozpocznie się szósta edycja programu bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla mieszkańców powiatu poznańskiego. Skorzystać mogą osoby powyżej 65. roku życia. Można się już na nie zapisywać. – Program obejmuje gminy powiatu, skierowany jest do osób zameldowanych na jego terenie i urodzonych nie później niż 31 grudnia 1954 r. Szczepienia poprzedzane są kwalifikującym badaniem lekarskim.

Odbywać się one będą od 7 października, w dni robocze w wyznaczonych przychodniach w powiecie poznańskim oraz w soboty w siedzibie firmy EDICTUM przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (61 847 04 54) – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego. W tym roku na bezpłatne szczepienia przekazano 120 tysięcy złotych. Pozwoli to zaszczepić ponad 2100 osób.

epoznan.pl

Opublikowano: 8 października 2019