Można wnioskować o dopłaty (03.02.2021)

epoznan logo

Rekordową kwotę, bo aż 1,5 mln zł, powiat poznański zabezpieczył w tym roku na walkę o czystsze i zdrowsze powietrze. Od najbliższego poniedziałku – 8 lutego br. mieszkańcy mogą wnioskować o dopłaty na wymianę starych pieców węglowych. Dofinansowanie obejmuje modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym. W ciągu trzech lat udzielono 319 dotacji na kwotę ponad 2,2 mln zł.

– Poprawa jakości życia mieszkańców powiatu jest dla nas priorytetem. Mimo, że wiele naszych działań zdominowała walka z koronawirusem, nie zapomnieliśmy, że to czym oddychamy jest ogromnie ważne dla naszego zdrowia – powiedział Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Dlatego i w tym roku dofinansujemy koszty wymiany “kopciuchów”, których użytkowanie negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy oraz zatruwa środowisko. W tym roku planujemy przeznaczyć 1,5 miliona złotych- przypomina wicestarosta.

Podobnie jak w latach ubiegłych można wystąpić o wsparcie powiatu w zakresie: podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, ogrzewania za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 80% zgłoszonych we wniosku kosztów kwalifikowanych (netto). Na jeden lokal przysługiwać będzie 7 tys. zł, natomiast wspólnota mieszkaniowa może liczyć na 14 tys. zł.

– O środki mogą wystąpić właściciele lub współwłaściciele lokali znajdujących się na terenie powiatu poznańskiego. Podania od osób prywatnych, podmiotów gospodarczych czy prowadzących działalność rolniczą oraz wspólnot mieszkaniowych przyjmuje kancelaria Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przy ul. Jackowskiego 18, od 8 do 28 lutego br. w
godzinach pracy urzędu lub korespondencyjnie na adres siedziby – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

epoznan.pl

Opublikowano: 3 lutego 2021