Można wygrać czujkę czadu (11.10.2023)

serwis PAP

Już po raz 12. powiat poznański wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu zapraszają do udziału w programie edukacyjnym z zakresu bezpieczeństwa pożarowego pn. „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”. Przed kolejnym sezonem grzewczym warto zadbać o bezpieczeństwo w naszych domach. Pomoże w tym czujka, która powiadomi nas o zagrożeniach związanych z czadem.

Konkurs skierowany jest do mieszkańców, którzy są zameldowani na terenie gmin powiatu poznańskiego. Aby wziąć udział wystarczy wypełnić ankietę Należy ją złożyć osobiście w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu lub poprzez elektroniczny formularz (dostępny na stronie powiatu i Komendy Miejskiej PSP) albo za pośrednictwem poczty.

– Warto zaopatrzyć się w urządzenie, które powiadomi nas o tym, że w pomieszczeniu ulatnia się trujący gaz. Dlatego zachęcam do udziału w konkursie. Co dwa tygodnie spośród prawidłowo wypełnionych ankiet będziemy losować 10 osób które otrzymają czujkę – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański. W ubiegłym roku nadesłano ponad 200 formularzy, a zwycięzcom wręczyliśmy prawie 90 czujek. Od początku akcji przekazaliśmy ich blisko tysiąc – dodaje.

O wynikach losowania zwycięzcy zostaną powiadomieni telefonicznie lub mailowo. Jak podkreśla Jacek Michalak, komendant miejski PSP w Poznaniu tlenek węgla to śmiertelnie niebezpieczny gaz dla człowieka. – Jest bezbarwny i bezwonny, łatwo miesza się z powietrzem i rozprzestrzenia. Jego potencjalnymi źródłami w pomieszczeniach mieszkalnych są wadliwie działające kominki, piece węglowe czy kuchnie gazowe – mówi komendant Jacek Michalak. Konkurs potrwa do 31 marca 2024 r. Szczegóły oraz regulamin dostępne na stronie internetowej www.powiat.poznan.pl.

Konkurs to jedna z wielu akcji realizowanych w ramach hasła „Bezpieczny powiat”. W tym roku z budżetu powiatu na działania z zakresu bezpieczeństwa zaplanowano około 3 mln zł. Przypomnijmy, że we wrześniu, podczas pikniku „Bezpieczni w powiecie poznańskim” 32 jednostki OSP otrzymały plecaki ratownicze kupione przez samorząd. A w tym tygodniu ruszy kolejna edycja akcji „Bezpieczny pierwszoklasista”. Dzięki niej kamizelki odblaskowe trafią do pierwszoklasistów ze wszystkich siedemnastu gmin powiatu poznańskiego.

Serwis Samorządowy PAP

Opublikowano: 12 października 2023