MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



100 rocznica powstania

Murale wokół nas

Murale to już nie tylko monumentalne obrazy naścienne reklamujące produkty, przedsiębiorstwa lub pewne wydarzenia, co często miało miejsce w czasach PRL-u. Obecnie stanowią one interaktywną sztukę uliczną. Mają na celu przekazać istotne treści o charakterze kulturowym lub społecznym, a zarazem są świetnym narzędziem do wywoływania dialogu czy wyrażenia emocji i myśli artysty. Na ulicach można spotkać zarówno wielkoformatowe, widoczne z daleka murale, jak i te mniejsze, ukryte w zakamarkach podwórek.

Ta forma sztuki może być również sposobem na uczczenie ważnych wydarzeń historycznych. W powiecie poznańskim nie brakuje murali upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Buku na 200 metrach kwadratowych ściany hali sportowej powstało malowidło w dolnej części przedstawiające scenę rozbrojenia niemieckiego pociągu. Na górnym pasie widnieją natomiast bohaterowie pochodzący z gminy Buk.

Mural powstańczy w Buku (fot. Urząd Miasta i Gminy Buk)

Namalowała go ta sama grupa artystyczna, której dziełem jest także sławny mural na poznańskiej Śródce, ogłoszony jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie „National Geographic Traveler”. Oba malowidła zostały wykonane w technice iluzorycznej, potocznie zwanej 3D. – Cieszymy się, że mogliśmy w malarski sposób wzmacniać lokalną tożsamość. Niezwykłe uczucia wzbudziły w nas szczególnie wizyty seniorek, które z dumą rozpoznawały w malowanych przez nas postaciach swoich krewnych – czytamy na Facebooku artystów z grupy MURALL.

Nowy mural zdobi także Osiedle Leśne w Koziegłowach. Jest on efektem ponaddwutygodniowych prac kibiców Lecha Poznań. Ma 11 na 11 metrów i przedstawia wyłaniających się z mgły powstańców wielkopolskich z powstańczą flagą w tle. Takim działaniom należy przyklasnąć, bo street art w takiej formie nie tylko wzbogaca przestrzeń publiczną, ale jest także ciekawą formą upowszechniania historii, pamięci i emocji.

Autor: Anna Skalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 września 2018