MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

100 rocznica powstania

Murale wokół nas

Murale to już nie tylko monumentalne obrazy naścienne reklamujące produkty, przedsiębiorstwa lub pewne wydarzenia, co często miało miejsce w czasach PRL-u. Obecnie stanowią one interaktywną sztukę uliczną. Mają na celu przekazać istotne treści o charakterze kulturowym lub społecznym, a zarazem są świetnym narzędziem do wywoływania dialogu czy wyrażenia emocji i myśli artysty. Na ulicach można spotkać zarówno wielkoformatowe, widoczne z daleka murale, jak i te mniejsze, ukryte w zakamarkach podwórek.

Ta forma sztuki może być również sposobem na uczczenie ważnych wydarzeń historycznych. W powiecie poznańskim nie brakuje murali upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Buku na 200 metrach kwadratowych ściany hali sportowej powstało malowidło w dolnej części przedstawiające scenę rozbrojenia niemieckiego pociągu. Na górnym pasie widnieją natomiast bohaterowie pochodzący z gminy Buk.

Mural powstańczy w Buku (fot. Urząd Miasta i Gminy Buk)

Namalowała go ta sama grupa artystyczna, której dziełem jest także sławny mural na poznańskiej Śródce, ogłoszony jednym z siedmiu cudów Polski w plebiscycie „National Geographic Traveler”. Oba malowidła zostały wykonane w technice iluzorycznej, potocznie zwanej 3D. – Cieszymy się, że mogliśmy w malarski sposób wzmacniać lokalną tożsamość. Niezwykłe uczucia wzbudziły w nas szczególnie wizyty seniorek, które z dumą rozpoznawały w malowanych przez nas postaciach swoich krewnych – czytamy na Facebooku artystów z grupy MURALL.

Nowy mural zdobi także Osiedle Leśne w Koziegłowach. Jest on efektem ponaddwutygodniowych prac kibiców Lecha Poznań. Ma 11 na 11 metrów i przedstawia wyłaniających się z mgły powstańców wielkopolskich z powstańczą flagą w tle. Takim działaniom należy przyklasnąć, bo street art w takiej formie nie tylko wzbogaca przestrzeń publiczną, ale jest także ciekawą formą upowszechniania historii, pamięci i emocji.

Autor: Anna Skalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 września 2018