MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lip 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Gminy

Murowana Goślina

Władze:

Burmistrz Miasta i Gminy
Dariusz Urbański

Adres :

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
plac Powstańców Wielkopolskich 9
62-095 Murowana Goślina

tel. 061 892 36 00
fax. 061 812 21 40
gmina@murowana-goslina.pl
www.murowana-goslina.pl

 

Murowana Goślina – „adres marzeń” dla każdego

Wszystkich, którzy szukają spokoju, aktywnego wypoczynku na łonie natury, a jednocześnie miejsca, gdzie wiele się dzieje – zapraszamy do Murowanej Gośliny!

Murowana Goślina to gmina licząca ponad 16 tysięcy mieszkańców, położona 20 km na północ od centrum Poznania. Cechy ją wyróżniające to: młode społeczeństwo, nowoczesność, wspaniałe walory przyrodnicze i mieszkaniowe.

Murowana Goślina to miasto cieszące się swoją indywidualnością na tle dużych jednostek miejskich i korzystające ze swoich lokalnych dóbr i wartości. Nie może być inaczej skoro należy do ruchu Cittaslow, czyli Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia.

Ciekawostkę stanowi fakt, że miejscowość posiada dwa rynki i dwa ratusze.

 „adres marzeń” dla mieszkańców.

Gmina znalazła się na liście tygodnika „Wprost” wśród 100 najatrakcyjniejszych miejsc do zamieszkania w Polsce. Celem nadrzędnym w strategii gminy jest rozwój mieszkalnictwa.

Na terenie gminy działa: 10 przedszkoli i punktów przedszkolnych, 5 szkół podstawowych, 2 gimnazja, Zespół Szkół Zawodowych. W mieście znajduje się hala widowiskowo-sportowa z pełnowymiarowym boiskiem przystosowanym to rozgrywania wielu dyscyplin sportowych oraz trybunami na ponad 400 miejsc. W jej murach odbywały się tak duże imprezy, jak X Memoriał Siatkarski im. Arkadiusza Gołasia, Ogólnopolski Turniej Tańca. Na co dzień w hali trenuje  I-ligowy żeński Klub Siatkarski Murowana Goślina.

Dzięki modernizacji linii kolejowej Poznań-Wągrowiec podróż szynobusem z Murowanej Gośliny do centrum Poznania zajmuje tylko 35 minut.

Murowana Goślina żyje wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi. Od kilku lat dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wystawiane są wielkie widowiska plenerowe o tematyce historycznej. Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Murowana Goślina wystawi w 2016 roku widowisko o początkach państwa polskiego.

Inne duże wydarzenia to „Największy w Wielkopolsce Jarmark św. Jakuba” odbywający się co roku w lipcu, festiwal muzyczny „Musica Sacra Musica Profana”, czy Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski w Puszczy Zielonka. Co roku, na otwarcie sezonu organizowany jest ogólnopolski maraton rowerowy, który gromadzi setki uczestników z całego kraju.

„adres marzeń” dla turystów

Ze względu na sąsiedztwo Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” prężnie rozwija się turystyka rowerowa. Kalendarz imprez pieszo-rowerowych to około 50 wydarzeń w roku, w których uczestniczą setki pasjonatów dwóch kółek. Oznakowane szlaki rowerowe liczą ponad 500 km długości. Wszystko to sprawiło, że Murowana Goślina w 2012 roku otrzymała certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” nadany przez Zarząd Główny PTTK.

Wokół Puszczy wiedzie Szlak Kościołów Drewnianych z przepięknym XVII-wiecznym kościółkiem w Długiej Goślinie. Atrakcyjny pobyt przez cały rok oferuje turystom 18 hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Miłośnicy kąpieli mogą wybrać ofertę kąpielisk w Kamińsku, Okońcu i Wojnówku. Wyjątkowy na nizinach rezerwat Śnieżycy Górskiej „Śnieżycowy Jar” w Starczanowie w okresie wiosennym urzeka turystów białym dywanem kwiatów.

„adres marzeń” dla inwestorów.

Na potrzeby planowania rozwoju gminy opracowano 66 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ułatwiających lokowanie inwestycji. Inwestorzy mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości. Profesjonalną obsługę gwarantuje wykwalifikowany pracownik samorządowy. Specjalnie wydzielona Goślińska Strefa Przemysłowa, znajdująca się na obrzeżach miasta w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 196 Poznań-Wągrowiec posiada pełne uzbrojenie, co skutecznie przyciąga inwestorów.

Tereny pod inwestycje wyznaczono również przy obwodnicy miasta.

Wchodząca w skład Metropolii Poznańskiej Murowana Goślina to połączenie otwartych ludzi, nowoczesnego myślenia, sąsiedztwa wielkiego miasta z wypoczynkiem, bezpieczeństwem mieszkańców i wielkim bogactwem przyrody.

Zapraszamy do Murowanej Gośliny!

Redaktor: Ziemowit Maląg
Opublikowano: 6 lutego 2014