MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Malowanie dźwiękami

Plakat koncertu w Skrzynkach

Dwór Skrzynki 13 kwietnia 2024 roku od godz. 18:30 (przybycie wskazane pół godziny wcześniej) włącza się w światowe obchody wydarzenia, które 150 lat temu całkowicie zmieniło postrzeganie sztuki. Choć wszystko zaczęło się od wystawy malarstwa w Paryżu, to w Skrzynkach narodziny impresjonizmu świętować będziemy przy magicznych dźwiękach!

Czy można malować dźwiękiem? Czy można „usłyszeć” mgłę ścielącą się między wzgórzami pokolorowanymi wszystkimi kolorami jesieni? Czy można uchem pochwycić światło igrające na zmarszczonej tafli jeziora?  Tak, można.  I wszystko to doskonale słychać na płycie „IMPRESSIONS” Gosi i Kuby Marciniaków. Jest to krążek wydany nakładem Teatru Muzycznego w Poznaniu w październiku zeszłego roku. Jest pięknym hołdem złożonym mistrzom francuskiego impresjonizmu muzycznego.

Gosia Marciniak jest perkusistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, studiowała również na Universität der Künste w Berlinie. Jest  stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatką I nagrody na 10th Italy Percussion Competition we Włoszech. Odnajduje się w wielu stylistykach – od muzyki dawnej po współczesną i improwizowaną. Jest perkusistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, współpracuje na stałe z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą.
Kuba Marciniak – to saksofonista jazzowy, multiinstrumentalista, kompozytor, absolwent Jazz Institut Berlin i Akademii Muzycznej we Wrocławiu i stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracował z artystami, takimi jak Piotr Wojtasik, Włodek Pawlik czy Leszek Możdżer. Wraz z Weezdob Collective zdobył wiele nagród na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, m.in. Grand Prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej, na Jazzie nad Odrą czy na Jazz Fruit w Pradze.

Połączenie saksofonów, wibrafonu i innych instrumentów perkusyjnych sprawia, że ich muzyka wykracza poza ramy gatunkowe, czerpiąc z muzyki poważnej, jazzowej, jak również ludowej. Gosia i Kuba Marciniakowie też malują, ale dźwiękami… Ich utwory są niczym obraz utkany z plam dźwięków, które dopiero z oddali stają się zrozumiałe i głęboko zapadają w duszę… Warto się o tym przekonać osobiście.

Bilety w cenie 45 zł można kupować on-line na stronie Dworu Skrzynki w zakładce bilety

Plakat koncertu w Skrzynkach

 

 

 

Redaktor: Maciej Pawlik
Opublikowano: 22 lutego 2024