MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



100 rocznica powstania

Muzyczny hołd

koncert

„Muzyczny hołd dla Niepodległej”, to cykl koncertów, które nadały artystyczny wymiar przypadającym w 2018 roku ważnym dla kraju i regionu rocznicom. Organizatorem projektu współfinansowanego przez powiat poznański była Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Europejczyk. Koncerty odbyły się w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las, w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach oraz w Pałacu w Jankowicach Gminy Tarnowo Podgórne.

Wszystkie koncerty słowem wzbogacił Piotr Niewiedział, który z charakterystycznym dla siebie dowcipem opowiedział o kulturze jaka obowiązywała w II Rzeczpospolitej. Każdy z koncertów rozpoczął się Polonezem As-dur op. 53 Fryderyka Chopina w wykonaniu wspomnianego już Piotra Niewiedziała, pianisty i konferansjera w jednej osobie. W repertuarze nie mogło zabraknąć kolejnego wielkiego polskiego romantyka Henryka Wieniawskiego, który polską kulturę popularyzował w całej Europie, a także w Ameryce i Rosji.

Słuchacze wysłuchali również Romance sans Paroles et Rondo elegant op. 9 w wykonaniu młodego skrzypka- Jana Bałabana, studenta Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ciekawą pozycją była Sonata na flet i fortepian Tadeusza Szeligowskiego, poznańskiego kompozytora i prawnika. Utwór wykonany przez najmłodszą artystkę Martę Dzięcioł uczennicę klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Franz Doppler urodzony we Lwowie to kompozytor i wirtuoz fletu. Razem z młodszym bratem Karlem również flecistą koncertowali po całej Europie wzbudzając niemałą sensację.

Podczas koncertu publiczność mogła zapoznać się z jednym z takich brawurowych duetów wykonanych również przez rodzeństwo – 2 siostry, wspomnianą już wcześniej Martę – flecistkę i Joannę Dzięcioł skrzypaczkę, studentkę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy szczególny utwór mało znanego kompozytora tamtych czasów Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego – Kwartet smyczkowy e-moll op.7 cz.3 Adagio molto espressivo oraz cz.4 Finale. Presto. Utwór, w którym kompozytor wykorzystał melodię Mazurka Dąbrowskiego przewijającą się w całej III części, nadając utworowi szczególny, narodowy charakter.

Kwartet smyczkowy wystąpił w składzie Jan Bałaban I skrzypce, Dorota Kwiecińska-Erenz II skrzypce, Lech Bałaban I altówka, Agata Ruskowiak II altówka, Agnieszka Bałaban wiolonczela. Wszystkie koncerty zostały bardzo życzliwie i entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, która wynagrodziła artystów owacjami na stojąco.

Autor: Katarzyna Dzięcioł

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 listopada 2018