MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Paź 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Dookoła powiatowego świata

Na srebrnym ekranie

Wizja artystyczna Dworca Puszczykowo w filmie Tarapaty 2

Podpoznańskie lasy, pałace czy muzea to nie tylko idealne miejsca spędzania wolnego czasu, ale też źródło inspiracji i atrakcyjne plenery dla filmowców. Spora odległość od Łodzi – stolicy polskiego filmu i warszawskich studiów filmowych nie przeszkodziła w powstaniu licznych filmów, za sprawą których okolice Poznania stały się istotnym miejscem na mapie rodzimej kinematografii.

Ważne, że filmy w regionie powstają również współcześnie. W tym roku budynek dawnego aresztu w historycznej części Śremu stał się tłem dla zdjęć do filmu „Mój dług” – kontynuacji słynnego „Długu”. Wcześniej miasto zaistniało jako plener w „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” – serialu historycznym prezentującym losy wielkopolskich organiczników. Znamienitych mieszkańców, ale i samo miasto, przedstawia też „Tryptyk Bukowski” – cykl filmów o rektorze Andrzeju, skryptorze Stanisławie oraz opacie Stanisławie Reszce z Buku. W ostatnich latach plenery Swarzędza wykorzystano w thrillerze historycznym „Chronology”, a w familijnej komedii „Władcy przygód. Stąd do Oblivio” pojawiły się zdjęcia z Owińsk.

Ruiny kościoła w Chojnicy - plener filmów Ogniem i Mieczem oraz Dowód życia Ruiny kościoła w Chojnicy – plener filmów Ogniem i Mieczem oraz Dowód życia (fot. Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Suchy Las)

Filmowy poligon
Co ciekawe, jednym z ulubionych miejsc filmowców w regionie jest… poligon Biedrusko. Już w 1923 r. powstały tam sceny batalistyczne z filmu „Bartek Zwycięzca” – pierwszej produkcji fabularnej poznańskiej wytwórni filmowej. Do wybuchu II wojny światowej kręcono tam jeszcze „Szaleńców”/”My Pierwsza Brygada”, „Ponad śnieg” oraz „Gwiaździstą Eskadrę” – popularny film, w którym z bolszewikami walczył pilot, kapitan… Bond. Później na poligonie powstawały też sceny kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”.  

Na potrzeby peerelowskiej superprodukcji historycznej „Kazimierz Wielki” wybudowano makietę zamku, która przetrwała do dziś. Podobnym rozmachem cechowała się realizacja „Ogniem i mieczem”. Na poligonie powstały wszystkie sceny bitewne, ale i pierwsza scena filmu, nakręcona w ruinach kościoła w Chojnicy. Co ciekawe, te same ruiny zamienione na czeczeński meczet odwiedził słynny Russel Crowe jako bohater sensacyjnego „Dowodu życia”. Poligon Biedrusko jest nadal używany przez wojsko, stąd też niestety rzadko nadarzają się okazje, by obejrzeć je na własne oczy.

Na rogalińskich łęgach
Kilka lat po premierze „Ogniem i mieczem” Jerzy Hoffman powrócił do Wielkopolski, by na rogalińskich łęgach nakręcić scenę wiecu kmieci do filmu „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Wcześniej jeden z dębów stał się inspiracją dla książek, serialu i filmu „Magiczne drzewo”. Ostatnio łęgi odwiedziła ekipa Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, przygotowująca krótkometrażowy film „Mój ojciec, dęby i my”, inspirowany jedną z jego książek.

Wizja artystyczna Dworca Puszczykowo w filmie Tarapaty 2 Wizja artystyczna Dworca Puszczykowo w filmie Tarapaty 2 (fot. materiały prasowe)

Kryminalne zagadki
Kradzież obrazu to bardzo popularny motyw filmowy. Podobna historia pojawia się również w filmie „Gdzie jest trzeci król”. Kórnicki zamek stanowi tu doskonałe tło dla opowieści o zmaganiach dzielnych milicjantów, którzy próbują uchronić bezcenny obraz przed międzynarodową szajką złodziei. Fascynująca, a jednocześnie prawdziwa historia kradzieży obrazu Moneta „Plaża w Pourville”, posłużyła jako punkt wyjścia fabuły przygodowego filmu familijnego „Tarapaty 2” i towarzyszącej mu książki.

Podczas seansu na ekranie przewijać się będą miejsca, dla których inspiracją były prawdziwe lokalizacje: Muzeum Narodowe, Stara Rzeźnia i komisariat policji w Poznaniu, dworzec kolejowy w Puszczykowie, kąpielisko Mosina Glinianki, stacja kolejowa Osowa Góra, Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie oraz Lotnisko Kobylnica.

Premierę filmu zaplanowano na 25 września 2020 r., a póki co czekamy na kolejne produkcje kręcone w sąsiedztwie Poznania. Oby tylko nie zrealizowano planów, o których ostatnio donoszą media. Unikatowy, zabytkowy most w Stobnicy nie został zniszczony ani przez polskich saperów w 1939 r., ani przez wycofujących się Niemców w 1945 r., liczymy więc, że uda się go uchronić także przed planami wysadzenia na potrzeby kolejnej części filmu „Mission: Impossible”. 

Autor: Piotr Basiński

Nieczynny most kolejowy w StobnicyNieczynny most kolejowy w Stobnicy (fot. Szymon Piestrzyński)

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 września 2020