MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< lip 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Nagroda za innowacyjność

wicestarosta poznański Tomasz Łubiński odbiera nagrodę na scenie

Za wysoce wydajny system e-usług w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, powiatowi poznańskiemu przyznano drugą nagrodę w III edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 maja w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie. Uczestniczył w niej wicestarosta poznański Tomasz Łubiński.

„Innowacyjny Samorząd” to projekt Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, w którym wyłaniane i nagradzane są najbardziej nowatorskie działania. – Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Głównymi kryteriami oceny są nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań – informują organizatorzy.

Około 150 samorządów przesłało ponad 300 projektów, które były oceniane w sześciu kategoriach.  Najwięcej projektów przedstawiono z województwa wielkopolskiego. Zarówno organizatorzy jak i zaproszeni goście wskazywali na elementy, które składają się na sukces stosowanych w samorządach rozwiązań, takie jak umiejętność planowania strategicznego, odpowiednie finansowanie ale także innowacyjne, nietypowe myślenie czy zaangażowanie mieszkańców. Innowacja  dotyczy bowiem nie tylko technologii. Często odbywa się również w obszarze spraw społecznych.

Te umiejętności,  zwłaszcza znajdowanie rozwiązań i  innowacyjne myślenie połączone z solidarnością, otwarciem serc i domów przez Polaków sprawiły, że to samorządy odgrywają bardzo ważną rolę w organizacji pomocy dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.

W kategorii: powiaty, powiat poznański doceniono za projekt pod nazwą „Wspomaganie procesu inwestycyjnego poprzez wykorzystanie e-usług w procesie koordynacji sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu”.

video: samorzad.pap.pl

– Druga nagroda w tak prestiżowym konkursie jest dla nas sporym wyróżnieniem. To też potwierdzenie tego, że proces cyfryzacji, który od dłuższego już czasu jest wdrażany w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu przebiega prawidłowo i przynosi oczekiwane efekty – uważa wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, który osobiście odebrał nagrodę w stolicy. Na czym nagrodzona e-usługa polega? To dwie elektroniczne usługi publiczne, umożliwiające obywatelom i przedsiębiorcom realizację ustawowego obowiązku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

– Jedna, dedykowana inwestorom i projektantom zajmującym się sieciami uzbrojenia terenu, służy obsłudze wniosków o koordynację usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, druga – przeznaczona dla uczestników narad koordynacyjnych, służy do ich obsługi. To o tyle ważne, że w powiecie poznańskim mamy ponad 410 tysięcy mieszkańców i 65 tysięcy przedsiębiorców  – mówił odbierając statuetkę wicestarosta poznański.

Wprowadzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań w znaczący sposób poprawiło obsługę klientów. W 2020 roku poprzez e-usługi obsłużonych zostało 25 procent wniosków. Rok później było to już 64 procent, a w okresie styczeń-luty 2022 roku i blisko 80% wniosków. Liczba użytkowników systematycznie rośnie. Natomiast e—usługa narad koordynacyjnych od września 2021 r. obsługuje 100% wniosków.

Warto też zaznaczyć, że wprowadzone zmiany nie spowodowały wzrostu zatrudnienia. Zmieniony został jedynie sposób pracy oraz codzienne czynności pracowników urzędu, przy niskich kosztach inwestycji, bo na zakup potrzebnych narzędzi przeznaczono nieco ponad 25 tys. złotych, w tym niemal 22 tys. zł ze środków UE. Osiągnięte zostały wszystkie cele związane z dostępnością i skutecznością wdrożonego rozwiązania przy osiągnięciu wysokiej jego trwałości.

– Obok nagrodzonego projektu powiat poznański  kontynuuje także budowę Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań. To projekt, z którego będzie mogła korzystać ponad milionowa społeczność metropolii  – dodał Tomasz Łubiński.

W kategorii: gminy wiejskie zwyciężył Czerwonak z powiatu poznańskiego. Uroczystość była także okazją do rozmów o technologii, gospodarce cyfrowej czy funduszach europejskich.

Autor: Anna Jaworska
fot.: samorzad.pap.pl

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 26 maja 2022