MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Nagroda za projekt Rusałka

projekt rusałka

Projekt „Rusałka – jezioro, które łączy” Fundacji Barak Kultury został nagrodzony w konkursie Gazety Wyborczej pod nazwą „Zaprojektowane po ludzku”. Jego wyniki ogłoszono podczas gali w Warszawie. – Postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy na miejskie życie mieli dobry i ciekawy pomysł. Wymyślili coś, co pozwoliło uczynić nasze miasta bardziej przystępnymi, bezpiecznymi i po prostu ludzkimi – poinformowali organizatorzy. Nagrody wręczono w czterech kategoriach: produkt – obiekt, miejsce – przestrzeń, inicjatywa – działanie oraz inne.

Projekt „Rusałka – jezioro, które łączy” został wyróżniony w kategorii inicjatywa. – Jezioro Rusałka jest dziś dla poznaniaków miejscem odpoczynku i rekreacji. Mieszkańcy korzystają z tego urokliwego miejsca, uprawiają sport, spacerują. Jednak z tą sielską atmosferą kontrastuje tragiczna historia powstania jeziora, wykopanego podczas II wojny światowej przez polskich i żydowskich więźniów obozu pracy – mówi Przemysław Prasnowski, prezes Fundacji, która współpracuje również z powiatem poznańskim.

– Celem działań realizowanych w ramach naszego projektu było zbudowanie mostu między tragiczną historią a współczesnością, pomiędzy funkcją rekreacyjną a historyczną Rusałki i terenów do niej przylegających – dodaje. W ramach projektu „Rusałka – jezioro, które łączy” zorganizowano m.in. wystawy, koncerty – w tym jeden na wodzie, spacery i marszobiegi, spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty fotograficzne, a także projekcje filmów. A wszystko po to, by poznaniacy mogli poznać nieznany dla wielu fragment historii miasta.

Zdjęcia: Anna Krotofil

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 stycznia 2023