MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Nagrody dla tych z inicjatywą

Od wielu lat działają na rzecz swoich społeczności, budują bezpieczną przestrzeń, zdobywają wiedzę, którą wykorzystują by pomagać innym. Bez ich wrażliwości, pasji i chęci, by zmieniać świat na lepsze, nie powstałoby wiele wartościowych projektów, którym przyświeca główny cel – drugi człowiek. W czwartkowy wieczór, 9 grudnia, poznaliśmy laureatów Nagrody Starosty Poznańskiego, które tym razem trafiły do Justyny Maćkowiak-Szukalskiej i Karoliny Wasilewskiej-Waligórskiej z gminy Czerwonak, Grzegorza Wasielewskiego z gminy Tarnowo Podgórne oraz Ireneusza Lesickiego z gminy Rokietnica.

Każdego roku nagrody przyznawane są w kategoriach: „organizacje pozarządowe”, „przedsiębiorczość” oraz „inicjatywy obywatelskie” . Tradycyjnie wyróżnienia wręczane są podczas spotkania noworocznego. Niestety, w tym roku pandemia uniemożliwiła jego organizację. Dlatego, mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną w kraju, starosta poznański postanowił uhonorować laureatów podczas kameralnego spotkania. – W każdej gminie działają osoby z ponadprzeciętną inicjatywą, wrażliwością czy potrzebą wspierania drugiego człowieka. Są biznesmenami, społecznikami czy działają w różnych stowarzyszeniach. I tak jak oni zauważają potrzebujących, tak i my powinniśmy doceniać ich za bezinteresowne zaangażowanie – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Nagrodę w kategorii „organizacje pozarządowe” przyznano Justynie Maćkowiak-Szukalskiej i Karolinie Wasilewskiej-Waligórskiej za akcję „Serce od Serca”. Poduszki w kształcie serc, szyte podczas organizowanych przez nie warsztatów trafiają do mieszkanek Metropolii Poznań oraz pacjentek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Są nieocenionym elementem rehabilitacji kobiet po mastektomii. Przekazano ich już prawie pięć tysięcy, a zapotrzebowanie na tę formę wsparcia stale rośnie. Organizując spotkania warsztatowe laureatki aktywizują społeczność lokalną, upowszechniają wolontariat oraz potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy. Akcje te nie ograniczają się tylko do samego szycia poduszek. W trakcie zajęć prowadzona jest również profilaktyka raka piersi.

– Za nami trzy szalone lata. Możemy tylko podziękować osobom, które zaangażowały się w naszą akcję. A było ich naprawdę bardzo dużo. Dziękujemy także staroście poznańskiemu, ponieważ to w dużej mierze dzięki jego wsparciu możemy tak prężnie działać. Obecnie projekt, który prowadzimy jest już powszechnie znany, kalendarz na przyszły rok mamy praktycznie wypełniony. Pierwszą akcję planujemy na luty. Będziemy też kontynuować projekt „Ty, Ja, My”, który wystartował w tym roku i nawiązuje do akcji „Serce od serca”. Z nagrody jesteśmy oczywiście bardzo szczęśliwe. Cieszymy się też, że możemy nadal pomagać osobom, które tej pomocy potrzebują. Miłe wiadomości tekstowe od pań, którym szyte podczas warsztatów poduszki pomagają są dla nas równie cenną nagrodą – stwierdziły laureatki.

Nagrodę w kategorii „przedsiębiorczość” odebrał z rąk Jana Grabkowskiego innowacyjny przedsiębiorca i aktywny społecznik, Grzegorz Wasielewski. Doceniony został za działalność zawodową i społeczną, podczas której wspierał na różne sposoby inicjatywy sportowe, kulturalne i wydawnicze, nie tylko w swojej gminie Tarnowo Podgórne, lecz również w innych miejscowościach powiatu poznańskiego. Jako założyciel klubu GKS Tarnovia, wykazał się też ponadprzeciętnym zaangażowaniem w organizację sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży. Efektem tego są zdobywane każdego roku medale mistrzostw Polski oraz Europy. Grzegorz Wasielewski jest pracodawcą umożliwiającym korzystanie z elastycznego czasu pracy, a kobiety wracające z urlopu macierzyńskiego przywraca na poprzednio zajmowane stanowiska.

Zatrudnia osoby niepełnosprawne, ułatwiając im rozwój zawodowy i społeczny. Od lat wspomaga finansowo i organizacyjnie konkurs „Meteor Moraski” na najlepszą gazetkę szkół ponadpodstawowych w województwie wielkopolskim, organizowany przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. – Rodzice zawsze mi powtarzali, że „jak coś masz, to podziel się tym z innymi”. I tak właśnie staram się postępować. Nagroda starosty poznańskiego jest bardzo prestiżowa. W tak dużym powiecie nie brakuje przecież przedsiębiorców i to bardzo prężnie działających. Jest dla mnie więc sporym zaszczytem, że to właśnie moją pracę doceniono. Ta nagroda jest też impulsem, aby nadal się rozwijać i działać na rzecz firmy oraz klubu – stwierdził Grzegorz Wasielewski.

Statuetka za „inicjatywy obywatelskie” trafiła natomiast do Ireneusza Lesickiego, pedagoga i muzykoterapeuty, który od 30 lat niezwykle aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Jest twórcą wielu autorskich programów rehabilitacyjnych, szkoleń z muzykoterapii, w tym wielu projektów europejskich. Współpracuje z warsztatami terapii zajęciowej w całej Wielkopolsce, z Polskim Instytutem Choreoterapii, Wielkopolskim Związkiem Inwalidów Narządu Ruchu w Poznaniu i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Wspiera również dzieci i młodzież z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Poznaniu.

– Kocham ludzi, lubię z nimi przebywać i im pomagać. Cieszę się też, jeśli dzięki mnie mogą poczuć się lepiej, mają lepsze samopoczucie… Dla mnie ta nagroda jest bardzo cenna. Jest ona także w pewnym sensie podsumowaniem mojego dość długiego etapu pracy, ponieważ już od prawie trzydziestu lat zajmuję się różnego rodzaju inicjatywami obywatelskimi i staram się działać na rzecz bardzo szerokiej grupy osób potrzebujących. I miło mi, że zostało to docenione – stwierdził laureat, który tak jak i pozostali goście zaproszeni na uroczystość miał przyjemność wysłuchać mini recitalu Katarzyny Rosińskiej, której akompaniował Robert Antkowiak.

Na uroczystości wręczenia Nagród Starosty Poznańskiego obecni byli także m.in. wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, członkowie Zarządu Powiatu w Poznaniu, Antoni Kalisz i Piotr Zalewski, Skarbnik Powiatu Renata Ciurlik, Sekretarz Powiatu Magdalena Buczkowska, a także radni. Dodajmy również, że do tej pory statuetki otrzymali m.in. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin „ROKTAR”, Fundacja „Stworzenia Pana Smolenia” czy też Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” w Luboniu za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wśród wyróżnionych firm znalazły się natomiast Fabryka Mebli Biurowych MARO, Poz Bruk, Novol, STS Logistic czy Solaris.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 grudnia 2021