W mediach o nas
Nagrody starosty wręczone (17.01.2025)
Podczas uroczystej gali na Międzynarodowych Targach Poznańskich poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Starosty Poznańskiego. To wyjątkowe wyróżnienia przyznawane osobom i organizacjom, które swoim zaangażowaniem i działalnością społeczną przyczyniają się do rozwoju lokalnej społeczności. „Z ludźmi i dla ludzi. To główne motto naszego działania. A jak zawsze powtarzam powiat ma szczęście do ludzi. Dlatego co roku wyróżniamy naszych mieszkańców za ich zaangażowanie, bezinteresowne działania, olbrzymią wrażliwość społeczną. To forma podziękowania ale też wyraz dużego uznania dla tego, co robią nasi laureaci” – mówił starosta poznański Jan Grabkowski.
Powiat poznański przyznaje wyróżnienia najbardziej aktywnym i zaangażowanym społecznikom. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: organizacji pozarządowych, przedsiębiorczości oraz inicjatyw obywatelskich. Uroczystość uświetniły występy artystyczne, w tym wokalistki Kasi Rościńskiej, harfisty Michała Zatora oraz Kuby Badacha. W kategorii inicjatyw obywatelskich nagrodzono małżeństwo Arletę i Krzysztofa Matusiaków, którzy od ponad dwóch dekad pełnią rolę zawodowej rodziny zastępczej w Puszczykowie. Matusiakowie są najdłużej działającym pogotowiem rodzinnym w powiecie poznańskim. Ich dom stał się schronieniem dla blisko 70 dzieci, a najstarsza wychowanka ma już 32 lata.
Arleta i Krzysztof Matusiakowie z dumą opowiadają o swojej pracy: – Już od 20 już lat działamy jako pogotowie rodzinne. Dzisiaj widzimy wielu naszych wychowanków, którzy później trafili do innych rodzin. To bardzo sympatyczne momenty. Momenty, które utwierdzają nas w przekonaniu, że warto robić to, co robimy. W kategorii przedsiębiorczości wyróżniono rodzinną firmę PASO z Tarnowa Podgórnego, znaną z produkcji kultowych plecaków i tornistrów. Dla właścicieli PASO to nie tylko biznes, ale także sposób na angażowanie się w lokalne inicjatywy i wspieranie społeczności.
W kategorii organizacji pozarządowych nagrodę otrzymała fundacja „Nigdy nie jest za późno”, która od ponad dekady działa na rzecz przełamywania stereotypów dotyczących osób dojrzałych. Jej misją jest pokazanie, że nigdy nie jest za późno na miłość, naukę i spełnianie marzeń. Maja Stępień, przedstawicielka fundacji, podkreśla znaczenie ich pracy: – Nigdy nie jest za późno na miłość, naukę i spełnianie marzeń. Dlatego to co robimy jest sensem naszego życia.
Głos Wielkopolski