MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi Wydarzenia Relacje

Nagrody z kultury wręczone

Dziewiąty raz w powiecie poznańskim wręczono nagrody, za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej oraz działania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00, w środę 21 czerwca 2017 r., w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, tuż przed sesją Rady Powiatu.

Zarząd Powiatu w Poznaniu nagrodził zespół wokalny „Aspirynki” z Komornik (I miejsce), Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo (II miejsce) oraz Krystynę Miłobędzką z Puszczykowa, przedstawicielkę nurtu awangardowego w polskiej poezji powojennej (III miejsce).

Nagrodzone pierwszą nagrodą „Aspirynki” są przykładem wielkiego zaangażowania w kulturalną działalność swej miejscowości. Śpiewem, od niedawna wspieranym również głosami męskimi, zespół uświetnia imprezy gminne oraz promuje powiat poznański, koncertując w Polsce oraz poza granicami kraju.

Natomiast zamiłowanie do gry na instrumentach dętych przekazywane jest przez członków Orkiestry Dętej Chludowo z pokolenia na pokolenie. Pasja ta zaowocowała już wieloma wyróżnieniami w konkursach takich jak: konkurs orkiestr województwa wielkopolskiego im. Leona Schuberta „ O Złoty Róg”, zakończony zdobyciem pierwszego miejsca czy II miejsce w konkursie orkiestr „ O Kryształowe Koło”. A w 2013 roku orkiestra odebrała II nagrodę powiatu poznańskiego.

Niezwykle ciekawą postacią jest Krystyna Miłobędzka, która poza poezją swoje życie poświęciła również teatrowi. Pisarka, ceniona przez czytelników i krytykę, wielokrotnie nagradzana była m.in. przez Fundację Kultury oraz Ministra Kultury. Jest laureatką Nagrody Literackiej Czterech Kolumn czy wrocławskiego „Silesiusa”, była również nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”. K. Miłobędzka pracowała w słupskim teatrze Lalek „Tęcza” oraz w teatrach lalkowych we Wrocławiu i Wałbrzychu, a także prowadziła zajęcia z eksperymentalnych form dramatu i teatru na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W imieniu artystki nagrodę odebrał dr Jarosław Borowiec, kurator i opiekun jej twórczości.

Każdego roku wnioski o przyznanie nagród za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej oraz działania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury mogą składać działające na terenie powiatu poznańskiego stowarzyszenia twórców i artystów, instytucje oraz podmioty zajmujące się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej, jak też organy jednostek samorządu terytorialnego. O nagrodę mogą ubiegać się osoby fizyczne i prawne działające na rzecz powiatu poznańskiego.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 21 czerwca 2017